Jaká je souvislost mezi nasákavostí a mrazuvzdorností keramických dlažeb?

Nasákavost je velmi důležitým parametrem, který rozhoduje o možnostech použití keramiky i o dalších užitných vlastnostech. Měření nasákavosti se provádí náročnějším způsobem v laboratoři při dodržení postupu, který stanovují normy. Nasákavost definovaná jako přírůstek hmotnosti po nasycení vodou vztažný k hmotnosti suchého materiálu se udává v procentech.

Nasákavost je parametr úzce spojený s odolností střepu proti mrazu. Keramické obkladové materiály s vysokou nasákavostí (nad 10%) jsou vhodné pouze do interiérů. Velké množství vody pohlcené keramikou při působení mrazu zvětšuje objem. Tím narušuje povrchovou strukturu materiálu a způsobuje odlepování keramiky od podkladu. Při dodržení technologických postupů při pokládce můžeme za mrazuvzdorné materiály považovat keramiku s nasákavostí pod 3%, přičemž jako vysoce odolné mrazuvzdorné materiály hodnotíme keramiku s nasákavostí pod 0,5%. Tuto hodnotu nasákavosti pod 0,5% lze s ohledem na naše klimatické podmínky považovat za naprosto spolehlivý ukazatel mrazuvzdornosti.

Pro venkovní použití, nejčastěji na balkonech, terasách a okolí bazénů se používají výhradně slinuté keramické materiály, ať již v glazovaném nebo neglazovaném provedení. Jedná se o výrobky s vysokou pevností střepu a minimální porozitou, která zaručuje velmi nízkou nasákavost a tím mrazuvzdornost a čistitelnost.