Jak co nejlépe vybrat obklady a dlažbu do interiéru?

Vybíráte obklady a dlažbu do obývacího pokoje, vstupní haly či kuchyně? Nehleďte pouze na design, ale i na důležité vlastnosti obkladů a dlažeb. Důkladně se zamyslete nad charakterem a využitím místnosti, do které podlahu či obklad vybíráte. Provedeme vás jednotlivými kritérii výběru, aby byl pohyb v dané místnosti pro vás pohodlný, bezpečný a údržba obkladů a dlažeb vám nezabrala moc času.  

Jaké vlastnosti obkladů a dlažeb jsou pro použití v interiéru klíčové? Podobně jako u koupelen jsou to především odpovídající stupeň protiskluznosti, povrchová úprava, rozměr dlaždic nebo čistitelnost dlažby. A na rozdíl od koupelen i otěruvzdornost. Postupně si všechny vlastnosti rozebereme. Pokud vás zajímá hlavně design obkladů a dlažeb, náš sortiment si můžete prohlédnout v sekci dlažby.

 
 

Čím větší bude mít interiérová dlažba rozměr, tím lépe na ni vynikne určitý design

Výběr dlažby do interiéru skýtá neomezené možnosti. Vybrat si můžete dlažbu prakticky s jakýmkoliv povrchem a designem:

  • od vzhledu mramoru,
  • přes imitace betonu,
  • až po design dřeva,
  • či supermoderní jednobarevné vzory,
  • nebo historizující motivy.

Obecně ale platí, že čím větší bude mít dlažba rozměr, tím lépe na ní daný design vynikne. Pro tuto úžasnou vlastnost volí řada lidí do interiéru velkoformátové dlažby. V českých interiérech jsou již zcela běžné rozměry 80×80cm, ale také třeba 100×100 cm, 60×120 cm a další.  Více si můžete přečíst v článku Velkoformátové obklady a dlažby: Jaké jsou jejich ceny, rozměry a výhody v interiéru? 

Velký rozměr dlažby = dokonalý dojem z interiéru. Na obrázku velkoformátová dlažba All Over.
Nevíte si rady? Poradíme vám.
Jana Pavlíková
zákaznický servis

Zejména ve větších místnostech je třeba dbát také na kvalitní provedení dilatací. Na větší ploše se totiž rozpínání keramických dlaždic projeví více než v menších místnostech. Ptáte se, jestli i vaše místnost bude potřebovat dilatace? Zeptejte se nás online.

Lesklá dlažba dodá místnosti punc luxusu, matná nádech elegance. Pozor ale na možnost uklouznutí

Patříte k lidem, kterým se líbí lesklé dlažby? Na lesklé dlažbě se odráží světlo a obývací pokoj nebo ložnice se tak díky ní doslova rozzáří a získá punc luxusu. Anebo jste naopak podlehli kouzlu matných dlažeb? Obývacímu pokoji dodají nádech elegance a útulnosti. Lesklá dlažba může víc klouzat než matná dlažba a je také náchylnější na poškrábání.

Tomu se lze částečně vyvarovat zvolením správného stupně otěruvzdornosti, který se u dlaždic označuje římskými číslicemi od I do V, tedy od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti opotřebení:

  • obývací pokoje vyžadují stupeň II až III
  • chodby vyžadují minimálně III. až V. 

TIP PRO VÁS: Označení otěruvzdornosti se u různých výrobců může lišit, je proto lepší konzultovat použití dlažby s odborným prodejcem.

Lesklá dlažba Gotha v imitaci mramoru.
 
 
Matná dlažba Le Cave v imitaci betonu.
 

Jak se keramické dlažby udržují? Poměrně snadno, záleží ale také na vzoru a povrchu

Keramické dlažby do interiéru v lesku i matu se poměrně snadno čistí – stačí je vytřít přípravkem na keramickou dlažbu. Náročnost údržby keramických dlažeb se však může odvíjet také od jejich vzoru a povrchu. Některé dlažby, třeba s reliéfním vzorem, mohou mít drsnější povrch, který může být náročnější na údržbu. V takových případech se zákazníky vybíráme dlažbu tak, aby se jim čistila co nejlépe. A jak souvisí čistitelnost s barvou dlaždic? Na jednobarevné dlažbě budou o něco rychleji vidět drobné nečistoty než na vícebarevné nebo vzorované dlažbě – třeba v imitaci dřeva. I to je dobré při výběru dlažby do interiéru zvážit.

 
 
Na dlažbách v imitaci dřeva nejsou hned vidět drobné nečistoty.
 

Dlažba do chodby? Důležité je myslet na čistící zónu, v níž si očistíte boty

Při výběru dlažby do chodby je třeba myslet na to, že po ní budete chodit ve venkovních botách a tomu dle svého uvážení přizpůsobit výběr. Lesklá dlažba v chodbě se při chůzi může od nečistot z bot poškrábat. Pokud ale toužíte mít lesklou dlažbu i ve vstupních prostorách, udělejte opatření, které riziko poškrábaní sníží: Do zádveří umístíte čistící zónu, kde si vyzujete a očistíte boty. Může to být rohožka či koberec. Možností je také udělat do dlažby nenápadný výřez, do něhož koberec přímo vložíte a zamezíte tak jeho pohybu.

 
Na obrázku čistící rohož v administrativní budově. V soukromých interiérech může být menší.
 

S dlažbou se dá v interiéru kouzlit. Využít se dá k obložení zdi za krbem či barového pultu

Současné moderní dlažby už dávno nenacházejí uplatnění pouze na podlaze - v interiéru se s nimi dá doslova kouzlit. Možno je využít i jako obklad, který se stane v místnosti designovým šperkem. Například v obývacím pokoji za krbem vypadají úžasně obklady v designu kamene, které nerozeznáte od přírodního materiálu. Ozdobou barového pultu v kuchyni se mohou stát třeba obklady v patchwork stylu. A co takhle vytvořit například z dlažby v imitaci kovu nebo mramoru v obývacím pokoji celou jednu pohledovou zeď?

 
 
dlažeb mohou být v interiéru také hezké zdi.

Při výběru dlažeb do interiéru je důležité myslet i na technické požadavky. Ty za vás pohlídají naši odborníci na prodejnách či v našem online centru, kde vám i online zašlou mnoho inspirace pro obývací pokoje nebo fotografie jídelen a mnohé další.

Ultratenké velkoformátové obklady jsou lehké, ohebné a skvěle se s nimi manipuluje

Velké oblibě se těší také velkoformátové obklady, které mají ultratenkou 3,5 mm tloušťku. Jsou vyztuženy sítí ze skelných vláken, která jim propůjčuje vynikající pevnost a odolnost. Ultratenké dlaždice jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako velkoformátové obklady o standardní 1cm tloušťce, jsou však lehčí, ohebnější a lépe se s nimi manipuluje. Tyto dlaždice je možné využít nejen na podlahu, ale také jako dekorativní prvek ve formě obkladu třeba za kuchyňskou linku. V zahraničí se zcela běžně používají i k obložení nábytku či dveří.

 
 
Velkoformátové obklady je možné využít také k obložení nábytku nebo jako obklad za kuchyňskou linku.
 

Obklad za kuchyňskou linku? Velkoformátový obklad = minimum spár a snadná údržba

Při výběru obkladů za kuchyňskou linku je důležité myslet především na to, že při kuchtění dostávají kachličky opravdu zabrat. Čím lépe se vám budou udržovat, tím příjemněji se vám bude v kuchyni vařit. Dokonalým společníkem v kuchyni se mohou stát již zmíněné velkoformátové obklady a dlažby. Za kuchyňskou linkou se budou velmi snadno čistit – jeden či více kusů velkého obkladu stačí vytřít vlhkým hadříkem. Spáry, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty, nebudete mít v kuchyni prakticky žádné.

 
 
Velkoformátový obklad Jewels v designu mramoru položený za kuchyňskou linkou.
 

Menší kachličky: Více spár se bude nejen v kuchyni výborně čistit díky epoxidové spárovací hmotě

Upřednostňujete v kuchyni menší formát kachliček? I větší počet spár je možné dnes jednodušeji vyčistit. Použijte epoxidovou spárovací hmotu, která se oproti klasické cementové mnohem lépe čistí a navíc nabízí větší škálu barev. V posledních letech někteří zákazníci dokonce dávají u spár přednost zcela odlišným odstínům než má keramický obklad čímž lze dosáhnout stylového kontrastu a podtrhnout charakter interiéru. Epoxidovou spárovací hmotu je samozřejmě ideální použít i na zaspárovaní dlažby kdekoliv v interiéru, celková údržba dlažby pak bude podstatně jednodušší. Rádi vám pomůžeme vybrat  „spárovačku“ na míru a vysvětlíme vám její vlastnosti.

 
 
Epoxidové spárovací hmoty se lépe čistí a méně se špiní než cementové spárovací hmoty.