Keramická dlažba na schody: Krásná, snadno čistitelná a s řadou možností řešení hran schodů

Dlažba z keramiky je v současnosti na schody tím nejlepším řešením do interiéru i exteriéru. Je tomu tak i díky spoustě nádherných designů, kterými se může pochlubit. Oblíbené jsou například imitace dřeva, kamene či mramoru, které jsou nerozeznatelné od pravých přírodních materiálů nebo také dlažby na schody s různými vzory. Dlažba, kterou si vyberete do interiéru či exteriéru, může být vhodná i na schody za použití schodové lišty či kamenického rohu. Anebo můžete mít na hrany schodů speciální tvarovky (schodovky) z keramiky v designu dlažby a vaše schodiště bude ještě krásnější.

V tomto článku se zabýváme zejména možnostmi využití dlažeb na interiérové schody. V případě zájmu o řešení schodů v exteriérech, jako například na terasách, nás kontaktujte.

Co se v tomto článku dozvíte?

  1. 3 způsoby, jak lze v interiéru a v exteriéru řešit hrany schodů – schodovka, lišta, kamenický roh
  2. Jaké designy může mít dlažba na schody, a kde všude se dá ještě využít?
  3. Jak se keramická dlažba udržuje?
  4. Proč by měla být dlažba na schody v interiéru a v exteriéru odolná proti otěru?

 
I takto vypadají dlažby v imitaci dřeva na schodech našich zákazníků.

3 způsoby, jak lze v interiéru a v exteriéru řešit hrany schodů - schodovka, lišta, kamenický roh

Když do interiéru nebo exteriéru použijete dlažbu na schody z keramiky, máte 3 možnosti, jak můžete řešit hrany schodů (pohledovou část) – schodovkou, lištou, kamenickým rohem.

1. tvarovka (schodovka) z keramiky v designu dlažby

Řada výrobců vyrábí ke keramickým dlažbám také tvarovky (schodovky), sokly a další schodové prvky v designu dlažby. Schody, vytvořené z těchto speciálních keramických prvků, vypadají z hlediska designu naprosto dokonale. Níže najdete příklady schodovek z keramiky, které budou mít vždy stejný design jako dlažba na schody.

Interiér

Schodovka ve tvaru písmena L, překryje hranu schodu a opticky dokonale splyne s dlažbou.

 

 

Exteriér a komerční prostory

Schodovka vhodná do komerčních prostor má protiskluzové drážky pro bezpečný pohyb na schodech tam, kde je větší koncentrace lidí, nebo na nich může být mokro po dešti.

 

 

Kontaktujte nás, rádi vám dle vašich představ doporučíme vhodnou dlažbu i tvarovky na schody.

 

2. lišty

Pohledová část schodů může být ukončena také lištou, oblíbenými materiály jsou nerez a hliník. Lišty překryjí přední hranu dlaždice a představují to nejlevnější řešení k dlažbě na schody. 

Na obrázcích níže si můžete prohlédnout použití speciálních schodových lišt, které zajistí i dostatečnou míru protiskluzu v komerčních prostorách a podobně.

schodová lišta pro vnější rohy dlaždic nebo ukončení soklů a jiných povrchů, chrání hrany dlaždic před mechanickým poškozením

 

nerezová lišta z ušlechtilé oceli se speciální protiskluznou úpravou

 

schodová lišta z hliníku nebo ušlechtilé oceli s vyměnitelnou nášlapnou plochou z protiskluzného plastu

 

schodová lišta florentinského tvaru z hliníku se speciálním protiskluzným profilováním nebo z ušlechtilé oceli

 

Lišt na schody je, samozřejmě, ještě mnohem více. Kontaktujte nás, rádi vám doporučíme to nejlepší řešení pro vaše schody. Níže se můžete inspirovat realizací schodů našeho zákazníka. Ten má na schodech dlažbu v imitaci dřeva, hrany schodů jsou ukončeny nerezovou lištou.


Náš zákazník použil na schody dlažbu v imitaci dřeva, přední hranu schodů nechal překrýt nerezovou lištou ve tvaru L.  

3. kamenický roh

vytvoří se přímo z dlažeb, jejichž hrany se uříznou pod úhlem 45°. Když se dlaždice pak přiloží řezy k sobě, vytvoří roh v pravém úhlu 90 stupňů. Toto je velmi elegantní, ale náročnější obkladačská technika.


Ilustrační foto. I takto může vypadat kamenický roh.

V komerčních prostorách zákazníkům doporučujeme ověřit si, jestli není předepsáno první a poslední schod barevně oddělit od zbylé části schodiště. Z hlediska bezpečnosti je to velmi dobré řešení, zvláště pokud se po schodech pohybuje hodně lidí.


Poslední schod je barevně odlišný od hlavní části schodiště. Hrany jsou ukončeny nerezovou lištou, ale bylo by zde možné použít také schodovku.

Jak správně vybrat dlažbu nejen na schody? Inspirovat se můžete v článcích Jak vybrat obklady a dlažbu do interiéru a Protiskluzová dlažba na terasu.

Jaké designy může mít dlažba na schody a kde všude se dá využít?

I „obyčejné“ schody mohou být neobyčejně krásné díky keramické dlažbě. Jako jedna z mála podlahových krytin má velké množství designů. Oblíbené jsou například dlažby v imitaci dřeva, dlažby v imitaci kamene, dlažby v imitaci mramoru, dlažby v imitaci betonu nebo dlažby s různými vzory. Imitace jsou nerozeznatelné od pravých přírodních materiálů (dřeva či kamene) na pohled a častokrát i na dotek svou strukturou.

Řadu keramických dlažeb máme skladem k okamžitému odběru.Zákazník zvolil na schody dlažbu v imitaci kamene Hills. Kombinace dvou barev dlaždic vytvořila při pohledu seshora zajímavý efekt trojúhelníku.

Keramické dlažby se mohou stát designovým šperkem nejen schodů, ale také jiných částí interiéru či exteriéru. Mohou vévodit třeba obývacímu pokoji, kuchyni nebo ložnici, a pokud mají potřebný stupeň protiskluzu a otěru, tak i balkonu nebo terase. Dlažby se dají položit také na stěnu jako obklady.

Jak se keramická dlažba udržuje?

Dlažba se velmi jednoduše udržuje, stačí ji vytírat prostředkem na keramickou dlažbu. Na schodech v exteriéru, kde bude mít dlažba vyšší protiskluz a s ním související drsnější povrch, ji lze umýt proudem vody z hadice.


Zákazník zvolil na schody i do jiných částí exteriéru venkovní dlažbu Sundeck v imitaci dřeva. Dá se k ní pořídit i schodovka a jiné schodové prvky.

TIP OD NÁS: Na prostornější schodiště je možné položit také velkoformátovou dlažbu. Výhodou velkého formátu je to, že každý schod může být vytvořen z jednoho kusu dlažby. Na schodech nebude žádná spára, což je velmi elegantní řešení. K mnoha velkoformátovým dlažbám jsou k dispozici i schodovky a jiné keramické schodové prvky.

S výběrem vhodné dlažby na schody či schodovky a lišty vám poradíme také v našem online centru, v pracovních dnech až do 21:30 a také o víkendu. Můžeme vám také poslat spoustu inspirace: fotografie nebo videa dlažeb na schody, natočená na prodejně přesně dle vašich požadavků.

Proč by měla být dlažba na schody v interiéru a v exteriéru odolná proti otěru?

Aby dlažba na schody byla dlouhá léta krásná, musí mít také potřebnou otěruvzdornost, což je odolnost proti poškození povrchu. Dlažby s větší otěruvzdorností mají delší životnost. Zajistí, že se její povrch nebude obrušovat kamínky, pískem a jinými nečistotami a dlažba také bude odolná vůči velkému množství procházejících lidí.


Dlažba na schody musí být odolná proti otěru. Zákazník má na schodech dlažbu v imitaci dřeva Travel, ke které se dají pořídit i schodovky a jiné schodové prvky.

Rádi i vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se na chatu

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 21:30 vám naši experti odpovídají obratem.