Co vědět při nákupu obkladů a dlažeb

Ztrácíte se v pojmech jako je otěruvzdornost, mrazuvzdornost, nasákavost, tvrdost a podobně? Pojďme si tyto pojmy vysvětlit.

Pokud máte zkušenost s rekonstrukcí koupelny, balkonu či terasy, jistě víte, že není jednoduché si správně vybrat obklady a dlažby, které by lahodili oku, ale zároveň splňovali určité jakostní standardy. Ztrácíme se v pojmech jako je otěruvzdornost, mrazuvzdornost, nasákavost, tvrdost a podobně. Nechme teď tedy stranou estetickou stránku, protože ta záleží vždy na jednotlivci a každému se líbí něco jiného. My bychom vám chtěli poskytnout několik rad, týkajících se spíše té kvalitativní stránky a vhodnosti použití vybraných obkladů a dlažeb.

Nasákavost "=" Mrazuvzdornost

Údaje o nasákavosti (poréznosti) materiálu Vás upozorní na to, jaká je mrazuvzdornost výrobků. Mrazuvzdornost znamená, že je dlažba nenasákavá, tím pádem mrazuvzdorná, protože nenasaje vodu, která by v ní mohla zamrznout.


čím nižší nasákavost tím vyšší mrazuvzdornost

Hodnoty nasákavosti

U obkládaček a dlaždic do koupelen není mrazuvzdornost požadována a nasákavost zde může přesáhnout 10%. To je samozřejmě nepřijatelné pro balkony či lodžie. Tam by měly přijít pouze takové dlažby, jejichž nasákavost je v rozmezí 0,04-0,5%, takové jsou totiž vhodné pro venkovní použití. Stoupající mrazuvzdornost dlaždic tedy závisí na jejich klesající nasákavosti.

Chcete si být jistí, že vyberete správně?
X

Kontaktní formulář

Nejlepší je zavolat na +420 777 746 852
nebo nám napište zde:
V rámci pracovních dnů v čase od 7:30 do 17:30
se Vám ozveme zpět do 15 minut.

Pozor i dlažby deklarované, jako mrazuvzdorné mohou podlehnout mrazu

Často řešíme se zákazníky, že dlažby, které jsou v jiných obchodech deklarovány jako mrazuvzdorné, vůbec jako mrazuvzdorné nedoporučujeme. Je to z toho důvodu, že tyto dlaždice sice evropskou normu mrazuvzdornosti splnily (50 cyklů z -15 do +15 °C), nicméně jejich nasákavost je vysoká a při větších teplotních rozdílech (v zimě, kdy teplota v noci klesne třeba i pod -15 °C a ve dne vystoupí nad 0 °C) tyto dlaždice nevydrží. U nás Vám poradíme, které materiály jsou 100% mrazuvzdorné. Najdete je třeba v sekci Terasy a venkovní dlažby.

Otěruvzdornost

Další důležitou vlastností dlažeb je otěruvzdornost. Často je tato vlastnost zaměňována s tvrdostí. Tvrdost dlažeb pro běžné používání v domácnosti není na rozdíl od otěruvzdornosti až tak důležitá. Na druhou stranu otěruvzdornost bývá v poslední době často přeceňována a zákazníci trvají na té nejlepší otěruvzdornosti dlažby, i když se jedná pouze o koupelnu.

 

celoprobarvený střep – má nejvyšší stupeň otěruvzdornosti

 

Značení otěruvzdornosti

Podlahové dlaždice se rozlišují římskými číslicemi ve stupnici od I do V, od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti opotřebení.

  • Běžné domácí prostory koupelen a WC – zcela postačuje stupeň II až III
  • Kuchyně a chodby – III až IV
  • Veřejné prostory – vyžadují stupeň IV a V 

Šarže

Výběr obkladů a dlažby určuje charakter místa, kde budou použity, například zda půjde o vnější či vnitřní prostory. Dalšími kritérii jsou také požadovaný design či rozměry prostoru.

Nákup by měl proběhnout podle reálných vzorků, protože vybrat si obklady pouze podle katalogu, bez možnosti vidět jejich skutečný vzhled, může skončit velkým zklamáním. Přesto je potřeba si uvědomit, že dlažba je vyráběna z více surovin. Může se tedy stát, že jedna výrobní várka nebude zcela stejná jako várka vyráběná před měsícem. Každá várka má svůj přesně daný odstín a rozměr, který je uváděn na obalu – šarže.

Dokupování produktu

Při dokupování je tedy ideální sebou přinést obal, případně jeden kus obkladu nebo dlažby pro porovnání. I proto je také lepší vyhnout se marketovým doprodejovým akcím nebo nahodilým dovozům, do druhého dne byste nemuseli danou šarži a v některých případech ani výrobek samotný už dokoupit. V M.B.KERAMICE vám navíc zaručíme, že zboží zakoupené v jedné várce je shodné.

Pamatujte na rezervu

Při nákupu je třeba pamatovat také na rezervu – 10 až 15% na prořez. U menších prostor a zejména u větších obkladů i více. Kupovat obklady přesně na kus je nesmyslné. Za dva roky, až budete nutně potřebovat 2 kusy obkladu, protože Vám naneštěstí praskla v koupelně voda, už neseženete danou šarži výrobku ani při sebelepší vůli prodávajícího. Vždy by od každého použitého materiálu či barvy měl zbýt alespoň 1 metr jako rezerva pro „strýčka Příhodu“.

Nechte si poradit

Důležitou součástí nákupu by měl být také servis a poradenství. To znamená např. zajištění grafického návrhu neboli kladečský plán. My v M.B.KERAMICE tyto grafické návrhy děláme. Podívejte se na již vytvořené návrhy a zjistěte více o této službě v sekci 3D návrhy koupelen.

Nedílnou součástí by mělo být také poradenství v technických otázkách, nabídka lepidel, spárovacích tmelů a dalších materiálů potřebných pro obkládání apod. To vše vám v M.B.KERAMICE zajistí náš usměvavý a přátelský tým.

 

Pojmy už známe, pojďme vybírat!

Zodpovíme vaše dotazy, ozvěte se.

Volejte +420 777 746 852

Zanechte nám vzkaz

Nebo nám napište na mbkeramika@mbkeramika.cz