Velkoformátové fasádní obklady

Celková rekonstrukce domu počítá jak s renovací vnitřního zařízení jako jsou koupelny, kuchyně a obývací místnosti, tak i s opravou venkovních prostor. Tedy renovací balkonu, venkovní terasy nebo opravou fasády domu. Zde přichází na řadu velkoformátové obklady na fasády. Výběr fasádních obkladů není jednoduchý proto vám níže v textu sdělíme ty nejdůležitější informace.

Série

Barva
Formát
Použití
Mrazuvzdornost
Protiskluznost
Tvar
Tloušťka
Povrch
Další filtry
Nevíte si rady? Poradíme vám.
Jana Pavlíková
zákaznický servis

CO SE V NÁSLEDUJÍCH ŘÁDCÍCH DOZVÍTE?

 1. Současné trendy ve venkovních obkladech na fasády
 2. Jaké vlastnosti mají keramické fasádní obklady?
 3. Výroba fasádních obkladů 
 4. Instalace venkovních obkladů na fasádu
 5. Proč si vybrat velkoformátové keramické obklady na fasádu?

Současné trendy ve venkovních obkladech na fasády

V minulosti se fasády domů a jejich vzhled od sebe lišily pouze různými druhy či barevnými odstíny omítky. Ve výjimečných případech se na fasádě objevil jako obkladový prvek i kámen. V současné době se čím dál častěji dostává do popředí použití nových materiálů a inovativních technických řešení. Důvodů je hned několik. Od narůstajícího znečištění životního prostředí, přes stále vyšší nároky architektů a investorů kladené na estetiku fasád domů, až po zvyšující se požadavky na technické vlastnosti použitých materiálů. V současnosti tedy najdeme na trhu, i kamenné obklady na fasády, keramické fasádní obklady ale i plastové obkladové desky. 

DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | NAME_fasady.jpg

Velkým trendem nejen v obkladech na fasády ale i v interiérových obkladech a dlažbách jsou přírodní materiály jako kámen, mramor, dřevo a další. Tyto materiály nicméně nemají ideální technické vlastnosti pro exteriér, jsou náročné na údržbu nebo realizaci. Keramika v tomto případě poskytuje možnost, jak zachovat přírodní motivy kamenných fasádních obkladů nebo dřeva a zároveň vytvořit moderní ale i praktickou fasádu domu. V exteriéru tak můžete mít i dokonalé imitace těchto přírodních materiálů, které pro venkovní použití nejsou tak praktické jako právě desky z keramiky.

DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | Doghe_fasady_2.jpg  

Jaké vlastnosti mají keramické fasádní obklady?

Keramické fasádní obklady splňují výše uvedené požadavky téměř ideálně. Jako stavební materiál má keramika všestranné použití a velmi specifické technické vlastnosti. Jako fasádní obklady se používají mrazuvzdorné slinuté keramické obklady, především v neglazovaném provedení.

Keramické venkovní obklady na fasády mají vynikající technické vlastnosti:

 • Velmi dlouhá životnost
 • Dokonalá mrazuvzdornost
 • Odolnost proti povětrnostním vlivům - (vítr, déšť, kroupy, mráz apod.)
 • Odolnost proti chemickým látkám
 • Odolnost proti skvrnám a zašpinění – minimální nároky na údržbu na rozdíl od pravého přírodního kamene
 • Odolnost proti UV záření – stálost barev
 • Odolnost proti ohni – vysoká protipožární odolnost
 • Odolnost proti teplotním změnám
 • Odolnost proti oděru a poškrábání
 • Odolnost proti ohýbání – stálost tvaru
 • Odolnost proti vzniku plísní
 • Široká škála atraktivních designů a barev – například dřevěné, mramorové nebo kamenné obklady a další
 • Řada možností rozměrů – od malých až po velkoformátové obklady.

  DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | Fasady_Mirage_2.jpg

Výroba keramických fasádních obkladů

Slinuté keramické obklady se vyrábí technologií lisování nebo válcování a jsou vypalovány za extrémně vysokých teplot, což zaručuje jejich vynikající technické vlastnosti. Jsou téměř nenasákavé, mrazuvzdorné a snadno čistitelné. Jsou stálobarevné a jejich vzhled se nemění ani po několika desítkách let. Nabízí širokou škálu barev, designů, povrchových úprav i formátů, a to až do rozměru 120 x 240 cm ve standardní 1 cm tloušťce nebo u velkoformátových obkladů s tloušťkou desek pouhých 3,5 nebo 5,5 mm dokonce až do rozměru 100 x 300 cm nebo 160 x 320.

Venkovní obklady na fasády a jejich instalace

Lepené fasády
Lepená fasáda je systém, který se provádí lepením keramických obkladů buď přímo na vnější omítku budovy, nebo na zateplovací vrstvu. K lepení se používají pružná, mrazuvzdorná polymer-cementová lepidla, polymerní tmely, nebo certifikovaná lepidla přímo od výrobců. Při lepení keramických obkladů je nutné dodržovat zásady konstrukce podkladu v exteriéru včetně provedení potřebných dilatací a v případě zateplení dbát na dodržení odpovídající skladby zateplovacího systému. Při nesplnění některých kritérií či nedodržení pracovních postupů může dojít k praskání a případnému opadávání venkovního obkladu, proto vždy doporučujeme spolupráci s profesionály. Upevnění obkladů na fasádu lepením je tradiční způsob známý pro většinu řemeslníků.

DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | Doghe_fasady.jpg DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | Fasaday_Mirage_1.jpg

Odvětrávané fasády
Odvětrávaná fasáda je systém opláštění budovy, kdy je keramický fasádní obklad uchycen ke zdi budovy pomocí hliníkové konstrukce a mechanických kotev. Mezi obvodovou stěnou a obkladem tak vzniká malá mezera, která zajišťuje cirkulaci vzduchu. Tento mikroventilační efekt umožňuje stěnám budovy dýchat a zabraňuje též kondenzaci vodních par a vzniku plísní. Navíc použitím vhodné izolační vrstvy se zabrání tvorbě tepelných mostů, sníží se tepelná ztráta v zimě a sníží se akumulace tepla v létě. Odvětrávané fasády s keramickým obkladem jsou velmi moderním řešením opláštění novostaveb. Představují velmi praktické a vhodné řešení v případě rekonstrukce stávajících starších domů. Nevýhodou odvětrávaných fasád je málo specializovaných firem u nás, kteří by aplikaci zvládli a nutnost použití další konstrukci k uchycení. Zpravidla je cena tohoto řešení vyšší v závislosti na použité konstrukci. DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | Fasady_odvetravaneMirage_3.jpg DATA | ///sekce/doplneni-textu-kategorii/velkoformaty/fasady_ | fasady_Norr_Mirage_1.jpg

Proč si vybrat keramický obklad na fasádu (ve velkém formátu)?

Velkoformátové keramické obklady mají oproti jiným obkladům na fasády, mezi které patří například přírodní obkladový kámen, zásadní výhodu spočívající v jejich minimální tloušťce. Ta se projevuje zejména nižší hmotností na m², což snižuje zátěž vyvolávanou na podklad.

Další výhodou větších obkladů a dlažeb je jednolitost jejich vzoru, který menším počtem spár není tolik přerušován, jako by tomu bylo u malých formátů. Tato dokonalá kontinuita a jednolitost povrchu fasády působí velmi luxusně. Použitím větších formátů obkladu na fasádu se také sníží hustota podkladní konstrukce. Velkoformátové venkovní obklady se obvykle vyrábí v menší tloušťce než například koupelnové obklady nebo interiérové dlažby. Tyto ultratenké obklady mají řadu výhod, které je dělají ideálním řešením i pro fasádu domu.

Moderní velkoformátové obklady dosahují opravdu neskutečných rozměrů až 1 x 3 m přičemž jejich tloušťka je pouze 3,5 mm. I přes svoji tenkost si zachovávají vlastnosti klasické keramické dlažby běžné tloušťky 10 mm. Díky nové exklusivní technologii vrstvené, laminované kameniny mají i tenké obklady a dlažby ty nejlepší vlastnosti. Jedná se o skutečně elitní obklady a dlažby jak v oblasti vzhledu tak i vlastností.

Důležité vlastnosti tenkých velkoformátových obkladů a dlaždic:

  • Planarita – obkladové desky jsou dokonale rovné
  • Hmotnost –  1m2 váží pouhých 7,4 kg, tato vlastnost umožňuje snadnou manipulaci s obklady fasád
  • Jednoduchost použití  –  minimální tloušťka umožňuje snadnou řezatelnost
  • Spolehlivost – ultratenké desky jsou použity po celém světě v řadě soukromých budov, obchodních center, hotelů, restaurací
  • Estetika – velké obklady a dlažby ještě umocní krásu keramiky, jsou elegantní a jednoduché. Nabízíme je jednobarevné, v imitace kamene, moderní betonové stěrky ale také například dřeva…
  • Formáty – 7 formátů od 50/50 cm až po velikost  300/100 cm
  • Minimalizujete množství spár –  prostor je hygieničtější a údržba je snadnější
  • Prostor opticky zvětšíte a sjednotíte – spáry místnost zbytečně rozčleňují a rozdělují. Použijte velkoformátové obklady a dlažby a sjednoťte prostor
  • Široké spektrum použití velkoformátové dlažby – koupelna, kuchyň, obývací místnosti, obložení krbu nebo fasády, velké komerční plochy

Poradíme nejen s fasádou ale i s dalšími obklady a dlažbami k bazénu nebo na terasu 

Rádi vám pomůžeme vybrat obklady na fasádu vašeho domu a poradit dokážeme i se sladěním venkovní fasády a terasové dlažby, nebo s výběrem dlažby k bazénu. Vaše fasádní obklady tak budou v dokonalé harmonií s celým domem i zahradou. Máte zájem o pomoc? Napište na náš online chat nebo nás navštivte na prodejně, kde vám naši specialisté rádi vysvětlí podrobnosti. 

Nevíte si rady? Poradíme vám.
Jana Pavlíková
zákaznický servis
Vše vyřešíte i z domova
Vše vyřešíte i z domova
Pošleme vzorek
Pošleme vzorek
Přijedeme a poradíme
Složité projekty řešíme na místě stavby
Vytvoříme vizualizaci
Vytvoříme vizualizaci
Radíme na 5 prodejnách
Radíme na 5 prodejnách
Uskladníme a přivezeme
Uskladníme a přivezeme