Kvalitní a ekonomická toaleta

Kvalitní a ekonomická toaleta

Snad žádná jiná místnost v domě či bytě nemá tak vysoké nároky na hygienu a snadnou údržbu jako toaleta a koupelna. Vedle těchto základních požadavků by ale moderní toaleta měla splňovat další kritéria, jako jsou například parametry ekonomické či estetické.

Vybírat si v zásadě můžeme ze dvou typů WC – závěsného a samostatně stojícího.

Závěsné toalety jsou všeobecně považovány za snadněji udržovatelné. Podlahu pod závěsným WC totiž velmi jednoduše setřete. K závěsnému WC se používá speciální plastová nádrž, která se obezdí, čímž za toaletou vznikne praktická odkládací plocha. Obezděním nádržky lze i významně ušetřit místo. Někteří zákazníci vidí v zazděné nádržce určité riziko protékání vody. Nádrž je však vyrobena z jednoho kusu plastu a jakémukoli prolínání vody ve spojích je tak zabráněno. V případě poruchy přívodu vody, se dá do nádržky jednoduše sáhnout přes otvor ovládacího tlačítka, které je vyndavací.

Rozdíly mezi toaletami jsou i v kvalitě opláchnutí uvnitř mísy. Existují dva základní typy splachování - tzv. otevřený a zavřený okruh. U otevřeného okruhu voda nerovnoměrně a volně protéká po horním okruhu mísy a může se stát, že nečistoty nebudou důkladně odstraněny jedním spláchnutím. Někdy je zapotřebí spláchnout dvakrát a tím se opět zvyšuje spotřeba vody. Oproti tomu v uzavřeném okruhu je voda rovnoměrně rozvedena po celém kruhu mísy pomocí otvorů, kterými vytéká a čistí vnitřek mísy jakoby pod tlakem. Tím je dosaženo velmi dobrého opláchnutí mísy.

Při koupi klozetu musíme zohlednit i ekonomické stránky. Stačí si jen spočítat, kolik litrů vody klozetem proteče. Při dnešních cenách vody, to není malé číslo. Kvalitní toaleta by tedy rozhodně měla mít možnost tzv. dvojího splachování – 3 litry na malé spláchnutí a 6 litrů na velké spláchnutí. Toto dvojí splachování výrazně ušetří vodu a tím i peníze. U levnějších typů klozetů, se může stát, že budete muset i několikrát spláchnout pro dostatečné odplavení nečistot. A tím se provoz takového WC prodražuje. Takže ačkoli se může zdát prvotní investice do klozetu příliš vysoká a zbytečná, není to tak úplně pravda. Náklady se brzy vrátí v podobě ušetřené vody potažmo peněz. Navíc menší spotřebou vody šetříme i naši přírodu.

Při výběru nesmíme zapomínat ani na estetické hledisko. Vybrat si lze z „obyčejných“ toalet ale i z designových kousků.  Tady ale platí: „Méně je někdy více“. Tvarovaný klozet s mnoha záhyby se bude určitě mnohem hůř čistit než klozet s čistými hladkými liniemi. Výrobci nabízejí ucelené série, u kterých k sobě designově „ladí“ WC s bidetem i umyvadlem nebo dokonce i s vanou. Pokud nemáte toaletu samostatně, ale klozet je součástí koupelny, je dobré držet se jedné série a jednoho stylu.

Důležité je také vědět, že výrobci nabízí i výrobky se speciální povrchovou úpravou, které nám usnadňují údržbu. Povrch je při výrobě upraven speciální vrstvou. Díky tomu voda sbalená do kuliček a řetízků kapek na sebe nabaluje nečistoty a vodní kámen a spolu s vodou odtéká.