Rozdělení sprchových koutů: Jak vybrat sprchový kout přesně dle svých představ

Při výběru sprchového koutu pro vaši koupelnu se otevírá celá škála možností. Tvar, kontrukce, velikost i design mohou mít významný vliv na estetiku, pohodlí a funkčnost vaší koupelny. V tomto článku se společně podíváme na rozdělení sprchových koutů z různých úhlů pohledu, včetně tvarů, velikostí a provedení konstrukce. Připojte se k nám na cestě za objevováním různých variant, od klasických až po moderní, a najděte ten správný sprchový kout, který naplní všechny vaše představy.

Druhy sprchových koutů podle tvaru

Čtvrtkruhové kouty

čtvrtkruhový sprchový kout
Čtvrtkruhový sprchový kout Ravak SKCP4

Čtvrtkruhové sprchové kouty jsou nejvhodnější volbou pro koupelny s omezeným prostorem. Tyto kouty mají obloukové dveře a umisťují se do rohu koupelny. Jejich oblý tvar šetří, ve srovnání s kouty hranatými, prostor v koupelně, aniž by významně omezoval komfort při sprchování.

Obdélníkové kouty

obdélníková sprchový kout
Obdélníkový sprchový kout Polysan Rolls line

Obdélníkové sprchové kouty jsou skvělou volbou zejména pro prostornější koupelny, ale lze je využít i v malých koupelnách, kde mohou být umístěny místo vany. Jejich obdélníkový tvar poskytuje dostatek místa pro pohodlné sprchování. Díky rovným liniím svého designu se skvěle hodí do moderních koupelen. Pro ty kdo hledají prostorný a elegantní sprchový kout, jsou obdélníkové kouty skvělou volbou.

Čtvercové kouty

čtvercový sprchový kout
Čtvercový sprchový kout Aqualine Agga

Čtvercové sprchové kouty jsou osvědčenou volbou pro ty, kdo hledají praktické a elegantní řešení pro svou koupelnu. Díky své symetrii a rovným liniím působí vizuálně čistým a moderním dojmem.  Co se nároků na prostor týče, lze je považovat za kompromis mezi koutem obdélníkovým a čtvrtkruhovým. Samozřejmě však vždy závisí také na jejich velikosti a dispozicích koupelny. Pro ty kdo hledají kombinaci estetiky a praktičnosti jsou čtvercové kouty skvělou volbou.

Vyzděné kouty

vyzděný sprchový kout Ravak
Dveře do niky Ravak BLDP2

Vyzděné sprchové kouty, známé také jako dveře do niky, představují elegantní volbu pro vaši koupelnu. Od ostatních sprchových koutů se výrazně odlišují tím, že jsou integrovány přímo do připraveného výklenku tvořeného třemi zdmi. Čtvrtou stěnu pak tvoří právě dveře vyzděného koutu. Jelikož toto provedení eliminuje potřebu samostatné sprchové kabiny, může přispět k čistému a minimalistickému vzhledu koupelny. Dveře do niky mohou mít různé způsoby otevírání a jsou dostupné v široké škále rozměrů i designů, což umožňuje jejich přizpůsobení jakémukoli stylu koupelny.

Walk-in sprchové kouty

walk-in sprchový kout
Walk-in sprchová stěna Ravak GW9W

Sprchové kouty walk-in jsou neuzavíratelné a zpravidla velkoprostorové. Představují nejelegantnější minimalistické řešení, které se skládá z tvrzeného bezpečnostního skla a kovové vzpěry. Tento typ koutu nabízí otevřený design bez dveří, což umožňuje snadný přístup a současně vytváří dokonale plynulý přechod mezi koupelnou a sprchovacím prostorem. Výsledkem je sofistikovaný moderní vzhled celé koupelny. Obecně se jedná o kouty vyšší cenové kategorie.

Atypické kouty

atypicky tvarovaný sprchový kout
Na zakázku vyrobený atypický sprchový kout Roth

Atypické sprchové kouty jsou někdy jediným možným řešením pro koupelny s nestandardními prostorovými dispozicemi, např. koupelny se šikmým stropem nebo jiným než pravým úhlem mezi stěnami. Tyto kouty nabízejí flexibilitu a přizpůsobivost, díky nimž lze efektivně využít i komplikovanější prostor. Vhodným umístěním pro tyto kouty jsou koupelny s netradičními rozměry nebo jiným prostorovým omezením, jejichž požadavky standardní sprchové kouty nedokáží splnit.

Typy sprchových koutů podle konstrukce

Dalším důležitým faktorem při výběru sprchového koutu je, zda jsou v provedení rámovém, nebo bezrámovém.

Rámové kouty

rámový sprchový kout
Rámový sprchový kout Ravak NSKK3

Klasické sprchové kouty mají obvykle rám, který posiluje jejich stabilitu. Jsou ideální pro ty, kteří vyžadují extra pevnost a odolnost. Hodí se zejména pro rodiny s dětmi nebo do koupelen s intenzivním používáním. Ze zmíněných variant konstrukce zpravidla bývají tou levnější možností.

Bezrámové kouty

bezrámový sprchový kout
Bezrámový sprchový kout Gelco Legro

Moderní trendy směřují k bezrámovým koutům, které vytvářejí minimalistický a elegantní vzhled. Jsou také oproti rámovým koutům snazší na údržbu a čištění díky absenci rámových částí, na nichž by se mohly snadněji zachytávat nečistoty. Jsou vhodné pro ty, kteří preferují moderní a minimalistický design. Z pohledu cenové dostupnosti se obecně jedná o trochu dražší variantu než kouty rámové.

 

Rozdělení sprchových koutů podle velikosti

Malé sprchové kouty

Jsou často jediným řešením pro malé koupelny. Obvykle bývají čtvrtkruhové nebo čtvercové. Jejich kompaktní design umožňuje efektivní využití malého prostoru, nicméně je u nich třeba počítat s menším pohodlím při sprchování. Často jsou vybaveny skládacími nebo posuvnými dveřmi, které oproti dveřím otvíracím méně zasahují do prostoru koupelny. Za malé sprchové kouty lze označit všechny s rozměrem menším než 90×90 cm.

Střední sprchové kouty

Do koupelen, v nichž je k dispozici dostatek místa pro jejich instalaci jsou mnohem lepším řešením než kouty malé. Tyto kouty již nabízejí dostatek prostoru pro pohodlné sprchování a často mají širší vstupní dveře, které vytváří pocit volnosti a prostornosti. Za středně velké sprchové kouty lze považovat ty s rozměry od 90×90 cm do 100×100 cm.

Velké sprchové kouty

Jsou určeny zejména pro luxusní koupelny s dostatkem místa. Tyto kouty poskytují spoustu prostoru pro dokonale komfortní sprchování. Snadno se do nich vejdou doplňky, jako jsou například masážní trysky, dešťové sprchy a vestavěná sedátka. Typický je pro velké sprchové kouty obdélníkový tvar a bezrámová či walk-in konstrukce. Tahle varianta je ideální pro ty, kteří mají v koupelně dostatek místa a chtějí si dopřát maximální komfort a luxusní zážitek. Za velké lze považovat sprchové kouty s rozměrem nad 100×100 cm, avšak někteří výrobci mají v nabídce i kouty v rozměrech větších než 200×100 cm.

Typy sprchových dveří

Posuvné

posuvné otevírání sprchových dveří
Posuvný mechanismus dveří sprchového koutu Polysan Altis line

Posuvné dveře jsou skvělou volbou pro koupelny s omezeným prostorem, protože v nich šetří cenné místo. Díky své konstrukci navíc zajišťují, že z nich voda nevytéká mimo sprchový kout. Oproti jiným typům dveří  může být, zvláště u menších sprchových koutů, o něco menší šířka vstupu.

Zlamovací posuvné

schéma zalamovacího posuvného otevírání sprchových dveří
Schéma zalamovacího posuvného otevírání sprchových dveří Ravak

Tento typ dveří je skvělým kompromisem mezi šířkou vstupu a úsporou místa v menší koupelně. Konstrukce koutu a sklápění dveří  dovnitř sprchového koutu zabraňují úniku vody mimo sprchový kout. Sklápění dveří dovnitř  na rozdíl od posuvných dveří nabízí celou šířku vstupu, což je ideální pro pocit prostornosti průchodu i při omezené velikosti sprchového koutu.

Otočné pivotové

dolní pant pivotových sprchových dveří
Dolní pant pivotových sprchových dveří Ravak Nexty

Pivotové dveře sprchového koutu jsou podobné standardním pantovým dveřím, s rozdílem v umístění pantů, které o něco zmenšuje šířku vstupu. Jedná se o jednoduchý systém otevírání dveří, který nevyžaduje složitou údržbu.

Jednokřídlé pantové

schéma otevírání jednokřídlých pantových sprchových dveří
Schéma otevírání jednokřídlých pantových sprchových dveří Ravak 

Jednokřídlé pantové dveře nabízejí široký vstup a jsou vhodné pro prostornější koupelny. Dveře mohou být vybaveny zdvihovým mechanismem, který se stará o nadzvednutí nad prahovou lištu při otevírání a zavírání.

Dvoukřídlé pantové

schéma otevírání dvoukřídlých sprchových dveří
Schéma otevírání dvoukřídlých pantových sprchových dveří Ravak

Tato varianta je výhodná pro menší sprchové kouty, u kterých usnadňuje vstup a výstup. Jejich konstrukce zajišťujě širší vstup s nižšími nároky na prostor než jednokřídlé dveře, což přispívá k pohodlí uživatele.

Otevíratelné dovnitř i ven

schéma otevírání sprchových dveří dovnitř i ven
Schéma otevírání dvoukřídlých sprchových dveří Ravak dovnitř i ven

Dveře, které umožňují otevírání jak dovnitř, tak ven, přinášejí velmi široký vstup a flexibilitu v použití. Tento typ je typický pro dvoukřídlé nebo jednokřídlé otevírání a je ideální volbou pro koupelny, kde je důležité maximalizovat dostupný prostor a zároveň zajistit pohodlný vstup a výstup uživatele.

Ideální sprchový kout pro vaši koupelnu

Při výběru sprchového koutu nemusí vždy rozhodovat pouze preference. Někdy může o nejvhodnějším tvaru či velikosti koutu rozhodnout také umístění vodovodních přípojek a kanalizačního potrubí. Klíčové je totiž nejen pohodlí při jeho používání, ale také, aby bylo možné ho do prostoru vůbec nainstalovat. I tyto souvislosti je proto potřeba při výběru vzít v úvahu.

V naší nabídce snadno najdete ideální sprchový kout pro vaši koupelnu. Díky rozmanitosti tvarů, velikostí a designů sprchových koutů si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašim preferencím i požadavkům prostoru a také přinese do vaší koupelny eleganci a pohodlí. Bez ohledu na to, zda preferujete malý, střední nebo velký sprchový kout, můžete si být jisti, že existuje ideální možnost pro každou koupelnu. Nezapomeňte vzít v úvahu i jiné praktické aspekty, jako je dostupnost, funkčnost a snadná údržba, abyste si mohli plně užívat svůj každodenní rituál osvěžení a relaxace.