Typy umyvadel

Typy umyvadel

Umyvadlo neodmyslitelně patří do každé koupelny. Používáme ho několikrát denně. Stalo se pro nás běžnou součástí života. Když ale budeme nově zařizovat koupelnu, měli bychom vědět, co trh nabízí a jaké možnosti při výběru máme. Umyvadlo by mělo splňovat jak funkční tak i estetické parametry odpovídající jeho typu.

Nejznámější je klasické závěsné umyvadlo se zadní odkládací plochou, jak ho známe z mnoha koupelen nebo WC. Jeho výhodou je velká rozměrová variabilita. Nabízí se v několika rozměrech od malých umývátek (30-40 cm) určených na toalety až po velká umyvadla (40-65 cm). Vybrat si můžeme jak klasická půlkulatá tak i hranatá. K těmto umyvadlům lze přikoupit kryt nebo sloup a skrýt tak nevzhledný plastový sifon. Výhodou závěsných umyvadel je nižší cena.

Pak jsou umyvadla zapuštěná a to buď shora nebo zdola. Většinou se zapouští do předem připravené desky nebo jiného vhodného voděodolného podkladu. U varianty zapuštěné shora nám zaoblený okraj umyvadla vyčnívající nad okraj desky může znesnadnit úklid. U typu zapuštěného zdola nám tyto starosti odpadají. Vždy ale musíme počítat s tím, že předsunutá deska, v níž je umyvadlo zapuštěno, nám bude částečně bránit v přístupu k umyvadlu.

Velmi oblíbeným typem jsou umyvadla asymetrická. Používají se do prostorů, kde jsou atypické rozměry a s běžným závěsným umyvadlem bychom nepochodili. U těchto umyvadel si můžeme vybrat, jestli chceme odkládací plošku z pravé nebo levé strany, což může v malé koupelně ušetřit hodně místa.

Další kapitolou jsou umyvadlové mísy. Ty jsou nejvíce podobné dřívějším lavorům, ale samozřejmě v novém kabátě a s novým designem. Mísy můžete postavit na jakýkoli vodě odolný povrch. Tyto mísy pak těsně dolehnou na připravený podklad a tím je zajištěna jejich stabilita. Umyvadlové mísy se vyrábí v různých tvarech – kulaté, hranaté, oválné, s nebo bez odkládací plošky. K těmto typům umyvadel se pak nejlépe hodí vysoké stojánkové vodovodní baterie nebo nástěnná baterie.

Samostatnou kapitolou jsou dvojumyvadla. Pokud vám to dovolují rozměry Vaší koupelny, určitě si ho pořiďte. Vícečlenné rodiny ho jistě ocení a tlačenice o pořadí v koupelně tak skončí.  Zároveň získáte i elegantní zařizovací předmět do Vaší koupelny. Široké by mělo být alespoň 150 cm, abyste skutečně mohli používat obě umyvadla bez omezení a strkání.

V našem výčtu nesmíme zapomenou na nábytková umyvadla. V podstatě ke všem uvedeným typům se vyrábí koupelnový nábytek. Je třeba ale pamatovat na to, že je lepší koupit umyvadlo už přímo s nábytkem. Při výrobě umyvadel vznikají malé rozměrové odchylky a mohlo by se tak stát, že dokupovaná skříňka nebude přesně „sedět“ na naše umyvadlo.

Při výběru umyvadla, nezapomínejme na koupelnové doplňky. Držáky na zubní kartáčky, mýdlenky, háčky v jednotném designu podtrhnou a doladí každou koupelnu.