Velké dilema – vanu nebo sprchový kout?

Toto velké dilema asi řeší každý, kdo se chystá k rekonstrukci koupelny. Pokud patříte k těm šťastným a nemusíte řešit nedostatek místa, můžete si dopřát vanu pro pohodové lenošení i sprchový kout pro rychlou osvěžující sprchu.

Pokud ale máte koupelnu, která vám svou výměrou neumožňuje přeskakovat z vany do sprchového koutu,  kladete si tuto otázku oprávněně. Právě vám bychom chtěli pomoci několika radami se správně rozhodnout.

Sprchový kout

Sprchový kout je vhodný pro ty, kteří dávají přednost sprchování a mají rádi rychlou a osvěžující sprchu. Hlavně ale pro všechny, do jejichž koupelny se vana prostě nevejde. Sprchový kout mívá malý půdorys a je proto ideální. Do koupelny se tím pádem bez problémů vměstná i pračka nebo koupelnový nábytek.

Sprchové kouty mohou být čtvercové, čtvrtkruhové, obdelníkové nebo pětiúhelníkové. Rozměry se různí. Nejběžnější je 90x90 nebo 80x80, najdou se ale i menší nebo o dost větší. Při výběru ale raději volte větší variantu. V malém sprchovém koutě se osprchujete jen s velkými obtížemi.

U sprchových koutů se nám nabízí i několik typů otvírání zástěny. Posuvné a skládací zástěny nám ušetří místo, křídlové dveře jsou zase výhodné kvůli snadné údržbě. Můžeme si také vybrat, jestli zvolíme výplň skleněnou nebo z plexiskla. Bezpečnostní sklo je těžší a stabilnější, vypadá velmi elegantně a většinou se dodává s praktickou povrchovou úpravou, která vám usnadní čištění sprchového koutu. Naproti tomu plexi výplň je sice lehčí a levnější, ale snadněji se poškodí. Typ výplně sprchové zástěny zvolte raději průhledný.  Jistě se to vyplatí, protože čiré sklo místnost prosvětlí a provzdušní.

Vana

 

Vanu si určitě pořiďte, jestli si nedokážete svůj život představit bez pořádné koupele s pěnou minimálně jednou týdně. Vana se určitě hodí i pro rodiny s dětmi. Každé dítě si aspoň občas rádo zadovádí ve vaně plné vody.

Nabídka van je opravdu hodně velká. Samozřejmostí jsou vany obdelníkové i vany rohové, najdou se ale i oválné nebo kulaté. Můžeme si vybrat z van akrylátových, smaltovaných nebo litinových. Liší se svou odolností, protiskluzností, tím jak snadno se udržují čisté a nebo i tím jak dokáží držet teplo.

Ve velké koupelně se nemusíte bát a můžete klidně zvolit i vanu, která bude stát uprostřed místnosti. Do malých prostor volte vanu obdélníkovou nebo rohovou s jednou delší a jednou kratší stranou. Jsou dostatečně komfortní a nezaberou tolik místa jako rohové vany rovnoramenné.

 

Kompromis v koupelně

Pokud si ale rádi dopřejete uklidňující koupel ve vaně, ale zároveň uvítáte i osvěžující sprchu, pořiďte si k vaně vanovou zástěnu. K dostání jsou v nejrůznějších provedeních a velikostech. Při jejich výběru platí v zásadě to co u sprchových zástěn.

V koupelnovém studiu M.B.KERAMIKY vám s výběrem rádi poradíme a vaši koupelnu vyladíme přesně podle vašich představ.