M.B.Keramika - Koupelny pro vás - Pozadí

Jak lepit obklady a dlažbu

14.05.2014

Obkládání keramickými obklady a dlažbami, ať už klasickými nebo moderními trendovými, je jedním z nejdůležitějších kroků při rekonstrukci koupelny nebo jiného prostoru. Nabízíme vám několik rad, jak na obkládání.

1/ Důkladná příprava podkladu je základ

Podklad musíte vyrovnat a všechny nerovnosti odstranit. Důležité je očistit povrch od prachu a mastnoty. Doporučuje vám natřít stěny penetrací, která povrch sjednotí a zajistí rovnoměrnou savost podkladu.

2/ Vše si dobře přeměřte a rozvrhněte

V našich koupelnových studiích vám rádi vypracujeme grafický návrh, podle kterého bude obkládání hračka. Vše si dobře rozvrhněte, především dořezy v rozích. Značky si klidně udělejte i na stěny. Narýsujte vodící vodorovnou čáru, od které budete obkládat nahoru a pak dolů.  A ještě jedno pravidlo: neobkládá se z rohu do rohu, ale z prostředku stěny. A také platí: dvakrát měř a jednou řež.

DATA | /AKTUALITY/jak_lepit_obklady | Dress_up_white_tan_wave_Supergres.jpg

3/ Samotné lepení

U nás vám vybereme lepidlo, které bude nejlépe vyhovovat daným podmínkám. Podle návodu na balení si ho připravíte. Namíchejte si ale vždy jen tolik lepidla, kolik budete potřebovat na okamžité nalepení. Lepidlo rychle tvrdne a ztrácí své vlastnosti.

Lepidlo nanášejte na stěnu pomocí zednické lžíce a pak ho roztírejte ozubenou stěrkou. Nanášejte tolik lepidla, aby bylo po tomto kroku možné nalepit 3 až 4 dlaždice. Obklad nebo dlažbu opatrně po celé ploše přitiskněte do vrstvy lepidla, které musí být pod dlaždicí po celé ploše.  Pak opatřete rohy spárovacími křížky (nevydělávají se). Nalepení si stále kontrolujte vodováhou. Pokud nebude něco nalepeno rovně, posouvejte opatrně dlaždice až do vyrovnání.

DATA | /AKTUALITY/jak_lepit_obklady | Supergres_mozaika_kuchyne_fourseason.jpg

4/ Přebytečné lepidlo musí pryč

Po skončení práce odstraňte vlhkým hadříkem nebo houbičkou z obkladů a dlažby zbytky lepidla. Po jeho zaschnutí už by to bylo značně obtížné. Nepoužívejte nic, čím byste mohli dlaždice poškrábat.

5/ Se spárování počkejte do druhého dne

Doba zaschnutí (zatvrdnutí) je u každého lepidla jiná. V návodu každého lepidla tyto údaje najdete. Se spárováním obvykle doporučujeme počkat 24hodin. Pokud se v mezerách objeví lepidlo, opatrně a šetrně ho vyškrábejte.  

DATA | /AKTUALITY/jak_lepit_obklady | petali_koupelna_supergres_ruzova_leskla_mbkeramika.jpg 

ico small menu
    Umíme to bez prodejny