Reportáž z Workshopu 2cm dlažeb

26.04.2018

Naši obchodní kamarádi pronikli do tajů pokládky 2cm dlažeb

Spárovačka, lepidlo, či sbíječka jsou pro dlaždice s tloušťkou 2 cm zcela neznámými pojmy. Nejen proto mají 2cm dlažby na terče, do trávy či štěrku nepochybně neodolatelné kouzlo. Přesvědčili se o tom naši obchodní přátelé, kteří 23. dubna 2018 zavítali na Workshop M.B.KERAMIKY. Odborná akce se konala na brněnské centrále naší firmy. Spousta návštěvníků se s některými typy pokládek ještě nesetkala. Dozvěděli se, že práce s nimi přináší řadu výhod, což budou moci prezentovat svým zákazníkům.

Na zeleném prostranství u naší brněnské pobočky leží několik kusů dvoucentimetrových dlaždic. Některé jsou položeny v trávě, jiné na štěrku a další na terčích. Kolem nich se shlukují naši obchodní přátelé z nejrůznějších firem. Přednáška o pokládce dvoucentimetrových venkovních dlažeb právě začíná…

Italové Giorgio a Mihail z naší partnerské keramičky Mirage se ujímají slova. Návštěvníkům postupně vysvětlují, kde všude najdou tyto dlažby uplatnění – na balkoně, terase či u bazénu. Zároveň názorně předvádějí, jakým způsobem se pokládá klasická čtvercová dlažba, větší formát dlažby – třeba ta s imitací dřevěných prken, a také kombinace různých formátů, což je novinkou.

Překvapení: Unese skoro tunu

Z reakce návštěvníků vyplývá, že je zajímá nejvíce pokládka na terče. Jako například Josefa Dzurika z firmy ŠMAK. „Pokládku na terče považuji za velmi dobrý systém. Obejde se bez použití lepidla, a když bude potřeba dlaždice časem vyměnit, budou se dát rozebrat bez bourání,“ hodnotí Dzurik.

Většina návštěvníků však tvrdí, že se s pokládkou venkovní dlažby na terče ještě nesetkala. Jako například Petr Mazánek ze společnosti PAPA STAVÍ. „Naši zákazníci preferují hlavně klasiku – lepenou dlažbu či zámkovou, položení do štěrku. Ale řemeslníkovi se všechno nové může hodit. Když k nám zákazník přijde s nějakou poptávkou tohoto typu, alespoň mu budeme moci něco nabídnout,“ sděluje Mazánek.

Jeho kolega Pavel Brtník je nadšený zejména z velkých výhod této pokládky. Fascinuje ho především úroveň zátěže. „Ačkoliv je dlažba položena na terčích v podstatě ve vzduchu, unese skoro tunu. Senzační je taky dostupnost k sítím pod dlažbou. Že není potřeba vysekávat, jako třeba když máte plochu zalitou betonem,“ poodhaluje své dojmy Brtník.

Giorgio upozorňuje, že čím vyšší jsou terče, tím se nosnost snižuje. Je s tím tedy třeba počítat.

Zahraniční zkušenosti se hodí

Zdeněk Pařílek ze společnosti Neuman velkoobchod Cash & Carry prodává obklady a dlažby. Ačkoliv se s pokládkou na terče již setkal, pozorně poslouchá přednášející. A dozvídá se informaci, o které zatím neměl potuchy: „Věděl jsem sice, že terče unesou větší zátěž. Ale netušil jsem, že je nelze dát tam, kde jezdí auta. Třeba do garáže,“ vysvětluje Pařílek s tím, že díky přednášce v M.B.KERAMICE získal ucelenější přehled a své klienty bude moci detailněji informovat. Mihail totiž informuje, že do garáže a do vjezdu se musí dlažba lepit.  

Obkladač Jaromír Bekr je naopak jeden z mála řemeslníků, kteří mají s pokládkou na terče zkušeností víc než dost. „Dlouhá léta jsem působil v Německu, kde se takto dlažba zcela běžně pokládala. Získal jsem tam zkušenosti. Tady v Česku na terče pokládám, když se na mě někdo cíleně obrátí. Protože spousta obkladačů s dvoucentimetrovkami na terče nepracuje. Nedávno jsem takto dělal dlažbu u venkovního bazénu v jednom rodinném domku, “ říká Bekr.  

Odolnost zhodnotil na jedničku

Také zedník a obkladač Rudolf Kubošný ze Znojma je jedním z těch, kteří mají zkušenosti zejména s lepenou dlažbou. „Terče jsou určitě lepší způsob pokládky než lepení, které v našich klimatických podmínkách není prostě ono. Terče však nelze použít úplně všude. To, že jsou odolné vůči vysokým i nízkým teplotám je ale bezkonkurenční. Tento typ pokládky je v našich končinách poměrně nový, na trhu není moc dlouho. Řada laiků i odborníků se ještě má s čím seznamovat,“ hodnotí Kubošný.

Závěrem se zájemci dívají, jak se 2 cm dlažba řeže vodní pilou. Řezání a vše, co s ním souvisí, předvádí Dalibor Janás v zastoupení firmy Raimondi, která vyrábí špičkové nářadí a techniku.

 

Chcete se dozvědět více o 2cm venkovních dlažbách?

Tým M.B.Keramiky pro vás vytvořil příručku "Rady, jak vybrat venkovní dlažbu"Nechte si ji poslat.

 

ČTĚTE VÍCE...

NEBO SI PROHLÉDNĚTE PRODUKTY:

DATA | /rady_a_doporuceni/clanky_souvisejici_s_terasami_venkovni_dlazbou | tittulni_fotka_venkovni_dlazby.jpg
TERASY A VENOVNÍ DLAŽBY

 

Chcete pomoci s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zanechte nám vzkaz

Nebo nám napište na mbkeramika@mbkeramika.cz