M.B.Keramika - Koupelny pro vás - Pozadí

Malá koupelna. Jak ji zařídit? Poradíme vám, jak na to

Velikost malých panelákových koupelen se pohybuje kolem tří metrů čtverečních. Jste také majitelem jedné z nich a přemýšlíte, jak do ní dostat všechno, co potřebujete? Představíme vám osvědčené triky, jak vaši malou koupelnu zařídit tak, aby byla nejen hezká, účelná, ale také působila opticky větší. V panelákové koupelně hrají zásadní roli především světlé obklady a dlažby.

Malé koupelny si vyloženě žádají světlé barvy obkladů a dlažeb. Přes to zkrátka „nejede vlak“. Tohoto pravidla obzvlášť potřeba se držet v případě, že nemáte v koupelně okno. Světlé tóny, jakými jsou bílá, krémová nebo béžová mají velkou moc prostor opticky zvětšit a prosvětlit. „Do malých koupelen rozhodně nepatří tmavé a výrazné barvy obkladů a dlažeb. Nelze udělat ani kompromis a dát na stěnu světlý obklad a na zem tmavou dlažbu. Ta by totiž velikost malé koupelny vyrýsovala a jen zdůraznila její malost,“ upozorňuje naše architektka Táňa Říhová.

obklady a dlažba imitující mramor Canova v koupelně

Kombinujte obklady a dlažby: Je jich víc než dost

I s takto naoko omezenými možnostmi lze malou panelákovou koupelnu zařídit velmi hezky. Na stěnu můžete dát třeba bílý lesklý obklad a na podlahu světle šedou dlažbu v imitaci betonu. „Anebo jakýkoliv světlý obklad zkombinujte s dlažbou v designu dřeva, také ve světlé barvě. Výsledkem budete mile překvapeni. Ačkoliv je potřeba držet se určité barevnosti, možností, jak zkombinovat vhodné obklady a dlažby, je poměrně hodně,“ říká Táňa Říhová. Při dodržení těchto principů se pak nemusíte zcela vzdávat ani výraznějších barev. Vždy ale volte jen jednu a použijte ji pouze jako dekorativní obklad na část stěny. Co takhle dodat malé koupelně originalitu pomocí patchworkových obkladů nebo barevné mozaiky?

Velkými formáty obkladů koupelnu sjednotíte

Myslíte, že do malých koupelen patří pouze malé formáty obkladů a dlažeb? Kdepak! Opak je pravdou. Malé rozměry obkladů a dlažeb koupelnou rozkouskují. Naproti tomu velké formáty obkladů a dlažeb ji sjednotí v jeden souvislý celek a opticky dodají „pár centimetrů“ navíc. Je vaše koupelna sice malá, ale ne příliš? Pak by v ní mohly velkoformátové obklady a dlažby udělat velkou službu. Mají i další skvělou vlastnost, jsou takzvaně rektifikované. „To znamená, že je lze pokládat jen s minimálními spárami, které nebudou prostor v koupelně rozdělovat na menší části. K vizuálnímu rozšíření koupelny napomůže také zrcadlo. Velmi důležité je rovněž osvětlení, proto jeho výběru věnujte dostatečnou pozornost,“ říká architektka M.B.KERAMIKY.