Malá koupelna. Jak ji zařídit? Poradíme vám, jak na to

Velikost malých panelákových koupelen se pohybuje kolem tří metrů čtverečních. Jste také majitelem jedné z nich a přemýšlíte, jak do ní dostat všechno, co potřebujete? Představíme vám osvědčené triky, jak vaši malou koupelnu zařídit tak, aby byla nejen hezká, účelná, ale také působila opticky větší. V panelákové koupelně hrají zásadní roli především světlé obklady a dlažby.

Malé koupelny si vyloženě žádají světlé barvy obkladů a dlažeb. Přes to zkrátka „nejede vlak“. Tohoto pravidla obzvlášť potřeba se držet v případě, že nemáte v koupelně okno. Světlé tóny, jakými jsou bílá, krémová nebo béžová mají velkou moc prostor opticky zvětšit a prosvětlit. „Do malých koupelen rozhodně nepatří tmavé a výrazné barvy obkladů a dlažeb. Nelze udělat ani kompromis a dát na stěnu světlý obklad a na zem tmavou dlažbu. Ta by totiž velikost malé koupelny vyrýsovala a jen zdůraznila její malost,“ upozorňuje naše architektka Táňa Říhová.

obklady a dlažba imitující mramor Canova v koupelně

Máte konkrétní dotaz k informacím z článku?
X

Kontaktní formulář

Nejlepší je zavolat na +420 777 746 852
nebo nám napište zde:
V rámci pracovních dnů v čase od 7:30 do 17:30
se Vám ozveme zpět do 15 minut.

Kombinujte obklady a dlažby: Je jich víc než dost

I s takto naoko omezenými možnostmi lze malou panelákovou koupelnu zařídit velmi hezky. Na stěnu můžete dát třeba bílý lesklý obklad a na podlahu světle šedou dlažbu v imitaci betonu. „Anebo jakýkoliv světlý obklad zkombinujte s dlažbou v designu dřeva, také ve světlé barvě. Výsledkem budete mile překvapeni. Ačkoliv je potřeba držet se určité barevnosti, možností, jak vhodně zkombinovat koupelnové obklady a dlažby, je poměrně hodně,“ říká Táňa Říhová. Při dodržení těchto principů se pak nemusíte zcela vzdávat ani výraznějších barev. Vždy ale volte jen jednu a použijte ji pouze jako dekorativní obklad na část stěny. Co takhle dodat malé koupelně originalitu pomocí patchworkových obkladů nebo barevné mozaiky?Velkými formáty obkladů koupelnu sjednotíte

Myslíte, že do malých koupelen patří pouze malé formáty obkladů a dlažeb? Kdepak! Opak je pravdou. Malé rozměry obkladů a dlažeb koupelnou rozkouskují. Naproti tomu velké formáty obkladů a dlažeb ji sjednotí v jeden souvislý celek a opticky dodají „pár centimetrů“ navíc. Je vaše koupelna sice malá, ale ne příliš? Pak by v ní mohly velkoformátové obklady a dlažby udělat velkou službu. Mají i další skvělou vlastnost, jsou takzvaně rektifikované. „To znamená, že je lze pokládat jen s minimálními spárami, které nebudou prostor v koupelně rozdělovat na menší části. K vizuálnímu rozšíření koupelny napomůže také zrcadlo. Velmi důležité je rovněž osvětlení, proto jeho výběru věnujte dostatečnou pozornost,“ říká architektka M.B.KERAMIKY.Kam s pračkou?

Pokládkou obkladů a dlažeb však zařizování malé koupelny nebude u konce. Řešit budete například to, kam s pračkou. Ti, kteří v koupelně hlídají každý milimetr, hledají podle Táni Říhové pro pračku jiná místa v bytě. „Pokud třeba mají větší záchod, často tam umísťují pračku i se sušičkou. Vyndávat čisté prádlo v místnosti tohoto typu ale není do budoucna šťastné řešení a časem nám může začít překážet. Když trochu zapřemýšlíme a poradíme se s odborníkem, určitě najdeme v bytě i jiné vhodné místo pro umístění pračky. Využijte technickou místnost nebo udělejte z pračky součást kuchyňské linky,“ sděluje tipy Táňa Říhová s tím, že i do menší kuchyně se dá pračka dostat tak, aby v ní zůstalo ještě dostatek úložné prostoru na nádobí.Je libo vanu? I tady hledejte speciální řešení

Neméně důležité bude řešení dilema, jestli do malé koupelny zvolíte sprchový kout nebo vanu. Zamyslete se nad tím, co je pro vás opravdu důležité. Pokud si nedokážete představit zakončení dne bez horké koupele, je to jasné: Budete potřebovat vanu. „Hledejte ale takovou, která nezabere moc místa. Na trhu je dnes spousta van, které jsou speciálně navrženy zejména pro malé koupelny. Mohou to být například asymetrické vany. Mít v panelákové koupelně moc velkou vanu, která spotřebuje hodně vody, nedává příliš smysl. Jednak zjistíte, že vám v koupelně zabírá zbytečně moc místa a její nevýhody pocítíte i v účtech za vodu,“ upozorňuje Táňa Říhová.

malá koupelna se světlými obklady a vanou

Do sprchového koutu vždy volte posuvné dveře

Pokud jste spíše příznivcem sprchování, vybírat můžete z mnoha sprchových koutů – s vaničkou ve tvaru čtverce, čtvrtkruhu, obdélníku i atypická provedení. Je ale důležité zvolit pro sprchový kout to nejvhodnější místo tak, abyste maximálně využili daných dispozic koupelny. „Zavírání vyberte posuvné. Otevírací dveře zasahují zbytečně moc do prostoru,“ říká Táňa Říhová.

 

Do malých koupelen vybírejte speciální nábytek

Pro ty, kteří se vany nechtějí vzdát, ale opravdu ji nemají v koupelně kam dát, může být vhodnou alternativou menší vana s vanovou zástěnou nebo sprchový kout s hlubokou sprchovou vaničkou. Prostorovým možnostem malých koupelen je také potřeba přizpůsobit tvar a velikost zařizovacích předmětů. „Výrobci dnes již běžně nabízejí chytré koupelnové sestavy speciálně vyvinuté pro malé panelákové koupelny,“ dodává architektka.

 

Originální publikaci článku na portálu Bydlimekvalitne.cz naleznete zde.

 

Rádi i vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se na chatu

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 21:30 vám naši experti odpovídají obratem.