Skandinávská koupelna je jednoduchá a krásná, hlavním znakem jsou bílé obklady

Skandinávský styl si u nás v posledních letech získal nebývalou popularitu. I vy jste podlehli jeho kouzlu a chcete si v něm zařídit svůj domov? Pak jistě nevynecháte ani koupelnu, pro kterou je severský design díky své čistotě a jednoduchosti přímo ideální. Severskou atmosféru navodí správně zvolené obklady, dlažby a doplňky. Jako základ zvolte bílou barvu obkladu, kterou oživíte dlažbou s dekorem dřeva a budete mít vyhráno.

Koupelna ve skandinávském stylu je skutečně nádherná. Působí velmi poklidným, ležérním a harmonickým dojmem a ani po letech vás nepřestane bavit. Relax si v ní budete užívat každou minutu. Seveřané to na poli nadčasových a jednoduchých interiérů skutečně umí. Málokdo si dovede s detaily pohrát lépe než oni. Vytvořit skandinávskou koupelnu přitom vůbec není složité. Důležité jsou především obklady a dlažby, které nejlépe podtrhnou severského ducha koupelny. Sladit ostatní doplňky pak už bude hračka.

bílé obklady a dlažba imitující dřevo v koupelněBílý lesklý obklad White Glossy v kombinaci s keramickou dlažbou ve vzhledu dřeva Chalet.

S bílým obkladem vnesete do koupelny dostatek světla

V severské koupelně hraje hlavní roli především bílá barva. Obyvatelé severu Evropy si dávají velmi záležet na tom, aby svůj interiér, včetně koupelny, hodně prosvětlili. Je to proto, že venku mají po většinu roku málo světla, a tak se snaží vnést jej v co největší možné míře do svých domovů. Koupelnu doslova rozsvítí obklad White Glossy ve formátu 30x60 cm. Na lesklém povrchu obkladu se odráží světlo a interiér koupelny tak bude působit vzdušně a příjemně. Čistá bílá je ve skandinávských koupelnách hlavní barvou, Seveřané však nikdy nezůstávají pouze u ní. Doplňují ji světlými a decentními barvami – béžovou, krémovou, světle hnědou nebo šedou. Zkuste bílý obklad oživit mozaikou v jedné z doplňkových barev a výsledek bude stát za to.

 3D návrh koupelny s bílými obklady a dlažbou imitující dřevoVizualizace skandinávské koupelny. Bílý obklad hezky oživuje mozaika.

Moderní obklady se nebojte kombinovat s rustikálními

Skandinávci dovedou hezky zařídit nejen moderní, ale také venkovsky laděné koupelny. V nich je velmi oblíbený tradiční motiv obkladů ve tvaru „cihliček,“ které podtrhují venkovský ráz koupelny. Typickým kontrastem v severských interiérech je kombinace moderních akcentů s rustikálními. Vůbec se toho nebojte a zkuste to s „cihličkovým“ obkladem Piccadilly. Zvolte základní bílou barvu tohoto obkladu a tu a tam jej jemně oživte stejnojmenným obkladem v černé, červené nebo modré barvě. Právě tyto doplňující hravé barevné akcenty obkladů jsou ve Skandinávii velmi oblíbené. Když je rozmístíte jen velmi střídmě, jemně narušíte světlou monotónnost a vaší rustikálně laděné skandinávské koupelně dodáte moderní šmrnc.

 designové obklady a dlažba v koupelně„Cihlový“ obklad HMADE Brick je pro skandinávskou koupelnu ideální.

Dřevěnou podlahou poukážete na soulad s přírodou

Chcete, aby vaše skandinávská koupelna byla naprosto dokonalá? Pak nezapomeňte na dřevo, kterým se v interiérech na severu Evropy opravdu nešetří. V lesích všude kolem ho mají dostatek a jeho využitím v interiérech poukazují na soulad člověka s přírodou. Pro severský styl jsou tedy typické dřevěné trámy na stěnách a podlaha ze dřeva ve světlých barvách. Jenže v koupelně by pravé dřevo kvůli vlhkosti trpělo.

Použijte proto dlažbu v designu dřeva, která se výborně udržuje a má natolik propracovaný design, že ji od pravého dřeva nerozeznáte. Nebývalou útulnost a eleganci vaši severské koupelně dodá keramická dlažba ve vzhledu dřeva Chalet nebo Cargo v bílé či béžové barvě. Pro umocnění severského efektu můžete použít tuto dlažbu i na část stěny. Zajímavým příkladem tohoto řešení může být moderní koupelna v šedých barvách.

 bílé obklady a dlažba imitující dřevo v koupelněVizualizace koupelny v severském stylu. Ve sprchovém koutě je keramická dlažba ve vzhledu dřeva položena i na stěnu.

Doplňky? Volte proutěné koše nebo geometrické vzory

Nedílnou součástí skandinávských koupelen jsou nepřehlédnutelné doplňky. Právě díky nim získá vaše severská koupelna na osobitosti. I tady je kladen důraz na spojitost s přírodou. Hojně využívané jsou umělé kožešinové předložky, poličky a další úložné prostory ve vzhledu dřeva nebo proutěné koše na prádlo. Háčky a věšáky mohou být z kovu a do své koupelny ve skandinávském stylu zkuste pozvat také geometrické vzory. Použijete stejný nebo podobný vzor na ručnících, kelímku na kartáčky nebo košících na kosmetiku. Vaše severská koupelna bude nejenže praktická a účelná, ale zařízená i s citem pro design a smyslem pro detail.

 bílé lesklé obklady v koupelně skandinávského styluVe skandinávské koupelně hrají zásadní roli detaily. Například květiny a háčky na ručníky.

Důležité jsou i květiny. Naaranžujte je do vázy

Ve skandinávské koupelně nezapomeňte ani na další důležitý prvek – květiny. Alespoň do jedné čiré skleněné vázy naaranžujte suché větvičky či květiny. V koupelně ve skandinávském stylu by rozhodně neměly chybět také svíčky a svícny z kovu či dřeva. Velkým zrcadlem koupelnu opticky zvětšíte a dodáte jí dostatek světla.

A rady na závěr? Nešetřete světlými barvami obkladů a dlažeb ani imitací dřeva. Nenení třeba se bát ani výrazných barev, ale vždy volte jen jednu a s mírou. Hodně si dejte záležet také na výběru doplňků. Stačí jich pár, ale musejí být kvalitní. A vaše koupelna rázem získá tu opravdovou severskou atmosféru!

 Velké zrcadlo severskou koupelnu prosvětlí a opticky zvětší.

Rádi i vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se na chatu

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 21:30 vám naši experti odpovídají obratem.

Originální publikaci článku na portálu living.cz si přečtěte zde.