Jak vybrat vanu

Vana – synonymum odpočinku a relaxace. U výběru vany se soustředíme především na tvar a pohodlí, které nám mohou při koupeli poskytnout. Jak je to ale s dalšími parametry, které mohou ovlivnit naši volbu? Nabízíme Vám několik tipů a rad, na co myslet při výběru vany.

Plechové smaltované vany

Dříve byly v každé koupelně, teď je vytlačují vany akrylátové. Ale i plechová vana má své zastánce. Lze to přičíst dlouholetým zkušenostem s tímto materiálem. Někteří na ně prostě nedají dopustit.

Výhodou při koupi může být nižší cena oproti akrylátovým vanám. To ale neplatí pro luxusní vany např. od firmy Kaldewei, která se přímo specializuje na výrobu plechových van. Také se traduje, že plechová vana je studená a neudrží dlouho teplo. Na to výrobci argumentují tím, že plech je vodivý a teplá voda vanu zahřeje.

Opravdovou potíž u plechové vany ale řešíme v případě, když dojde k povrchovému poškození např. poškrábáním. I přesto že existují přípravky, které nám pomohou odloupnutý kousek zaretušovat, výsledek už nebude nikdy perfektní.

Akrylátové vany

Momentálně určitě nejpoužívanější. Jistě k tomu přispívá i příznivá cena těchto van. I když i mezi akrylátovou vanou a akrylátovou vanou může být rozdíl. Je to hlavně v technologii výroby. Povrchovou vrstvu vany tvoří transparentní akrylát od firmy Lucite, jehož vlastnostmi jsou vysoká povrchová tvrdost, dobrá tvárnost, velmi vysoká životnost a odolnost vůči běžně používaným čistícím prostředkům. Velmi levné vany jsou měkčí, neodolají dobře nárazu a jsou náchylnější na poškození.

Předností akrylátových van je snadná montáž a nízká váha vany. Akrylát dobře drží teplotu vody (nebudeme muset pořád připouštět a ušetříme tak za teplou vodu), je příjemný na dotyk a výrobci uvádí, že snižuje i nebezpečí uklouznutí ve vaně.Velkou výhodou a určitě i jedním z důvodů jejich oblíbenosti je jejich obrovská variabilita jak tvarová tak i rozměrová. Je to dáno jednoduchou tvarovatelností akrylátu.

Litinové vany

Litinové vany jsou asi nejméně používané. Přesto si zaslouží naši pozornost. Jejich oblíbenost pomalu ale přece jen roste. Litinové vany jsou také posmaltované, Výrobci ale uvádí, že i pokud dojde k povrchovému poškození, nic se neděje. Smalt je na litinu nanášen v několika vrstvách a při případném škrábanci se dostanete na další vrstvu smaltu, takže škrábanec není vidět a vana „neprorezne“. U litinových van je malá tvarová rozmanitost. Vyrábí se v podstatě pouze obdelníkové a nebo samostatně stojící vany k postavení do prostoru. Firma Roca ke svým samostatně stojícím litinovým vanám vyrábí hned několik typů nožek. Pokud se ale rozhodnete pro litinovou vanu, počítejte s tím, že její váha přesahuje 100 kg. Rozhodně tedy není možné ji umisťovat do koupelny v prvním patře.

Rádi vám pomůžeme s výběrem vany, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 19:00 vám naši experti odpovídají obratem.