„Trendem pro rok 2020 jsou především lesklé obklady v imitaci mramorů,“ říká Luciano Capelli z italské keramičky Alfalux

Velkoformátové obklady a dlažby především v imitaci mramorů, ale také ve vzhledu jiných kamenů nebo betonu jsou tím, po čem zákazníci v Evropě v současnosti nejvíce touží. Tvrdí to ředitel marketingu  naší partnerské keramičky Alfalux Luciano Capelli. Na prestižním veletrhu obkladů, dlažeb a koupelnového vybavení CERSAIE 2019 v italské Bologni jsme s ním natočili exkluzivní video, v němž se rozpovídal na toto téma.

Keramička Alfalux se nachází v Itálii a vyrábí celou řadu obkladů a dlažeb do interiéru i exteriéru. Jak Luciano Capelli v rozhovoru uvádí, trendem jsou v současnosti především velkoformátové obklady a dlažby. Na veškeré dotazy o velkoformátových obkladech a dlažbách odpovídáme i na online chatu. Designéři Alfaluxu navrhli například unikátní kolekci velkoformátových dlaždic v imitaci mramoru pod názvem Canova, kterou my v M.B.KERAMICE nabízíme i českým zákazníkům. Kolekci Canova si můžete prohlédnout na našich stránkách zde.

Velkoformátové obklady vyrábějí inovativní metodou, takzvaně kontinuálně

Alfalux vyrábí Canovu, podobně jako mnohé další velkoformátové obklady a dlažby, pomocí špičkových digitálních technologií. Při výrobě Canovy se, zjednodušeně řečeno, na keramické dlaždice naprosto dokonale přenáší design těch mramorů, které se běžně nacházejí v italské přírodě. „Dlaždice vyrábíme velmi inovativní technologií. Na strojích, které vyrábějí keramické desky takzvaně kontinuálně, tedy nepřetržitě za sebou. Jsou poměrně dlouhé, a pak je řežeme na požadované rozměry,“ vysvětluje Capelli. Největší možný rozměr keramických desek, které jsou tyto inovativní stroje schopny vyrobit, je 160×320 cm.

 
 

Velký formát má vysokou estetickou hodnotu, říká Capelli

Proč je dnes podle Capelliho oblíbený právě velký formát? Protože struktura mramoru, ale také dalších přírodních materiálů, jako třeba kamene, nejlépe vyzní na keramických dlaždicích ve velkých formátech. Jak Luciano Capelli vysvětluje, velkoformátové keramické desky mají díky tomu vysokou estetickou hodnotu. „Dají se použít na stěny i na podlahy. V ploše vypadají velmi hezky. Jejich cena je sice vyšší, ale estetický aspekt u zákazníků vítězí,“ uvádí ředitel marketingu keramičky Alfalux.

Chcete se o obkladech a dlažbách velkých formátů dozvědět ještě víc? Přečtěte si článek Velkoformátové obklady a dlažby: Jaké jsou jejich ceny, rozměry a výhody v interiéru?

Keramička tvoří především imitace mramorů, které se vyskytují v italské přírodě

A které typy mramorů můžeme na velkoformátových keramických dlaždicích najít? „Trh aktuálně žádá především keramické desky bílých mramorů typu CARRARA a CALLACATTA, které se v přírodě nacházejí v Toskánsku. Děláme také jiné typy mramorů - například černý mramor z Varenny, mramor z Ligurie nebo bílý mramor LASA, který pochází z Trentina. A také jiné grafiky mramorů, které se těží na různých místech světa,“ vysvětluje Luciano Capelli.

To všechno jsou podle jeho slov imitace mramorů, které se běžně nacházejí v italské přírodě. „Jako Italové jsme chtěli prezentovat zejména to, co je nám dobře známé. V blízké době ale rozšíříme nabídku i o mramory z jiných zemí, jako například JUPARANÁ z Jižní Ameriky nebo jiné,“ prozrazuje ředitel marketingu keramičky Alfalux.

 
 

Pokládka velkých formátů vyžaduje specializované obkladače, upozorňuje Capelli

Ve videu Luciano Capelli upozorňuje také na to, že pokládka velkoformátových obkladů a dlažeb musí být velmi precizní. „Není to jako u tradiční keramiky, kterou mohou velmi jednoduše pokládat i méně zkušení obkladači. Pokládku musejí provádět specializovaní obkladači a použít k tomu speciální vybavení a nářadí. Rozměry a vlastnosti velkoformátových dlaždic jsou o něco jiné než u tradiční keramiky,“ vysvětluje Luciano Capelli.

Jak přesně se dlaždice velkých rozměrů pokládají? Více se dočtete v článku Velkoformátové obklady vyžadují precizní systém pokládky. Jak je správně položit?

 

Obklady a dlažby v imitaci mramoru jsou nejvíc žádané. Oblíbené jsou ale i další designy

Alfalux vyrábí velkoformátové dlaždice v mnoha designech. Kromě zmíněné imitace mramorů také dlaždice například v imitaci betonu nebo ve vzhledu různých kamenů. „Nejvíc žádané jsou velkoformátové obklady a dlažby imitující mramor v lesklém provedení. Tvoří až 90% našich prodejů,“ uvádí zajímavá čísla Luciano Capelli. Dodává, že z velkoformátových dlaždic se dnes již zcela běžně vyrábí také nábytek – třeba desky stolů, umyvadla, kuchyňské dřezy nebo dokonce i celé sestavy kuchyní.