Velkoformátové obklady vyžadují precizní systém pokládky. Jak je správně položit?

Budete pořizovat do interiéru velkoformátový obklad či dlažbu? Pak se můžete těšit na ten doslova odzbrojující design, který přináší dokonale věrná struktura dřeva či kamene na velkém formátu. Velkoformátové obklady a dlažby však mají jiné nároky na pokládku než kachličky menších rozměrů. Jejich pokládka musí být velmi precizní. Konec konců dostat tak velkou dlaždici na zeď není žádná hračka. Nezbytné je oslovit řemeslníka, který má s pokládkou velkoformátových obkladů a dlažeb zkušenosti a má k dispozici potřebné nářadí. Připravili jsme pro vás stručný souhrn rad, díky kterým budete vědět, co všechno musí řemeslník udělat, aby velkoformátové obklady a dlažby položil správně.

 
Velkoformátový obklad a dlažba Prime Stone v moderním designu kamene.
 

Pro pokládku velkoformátových obkladů a dlažeb vám můžeme doporučit řemeslníka

Budete pro pokládku velkoformátových obkladů a dlažeb shánět řemeslníka? Těch, kteří umějí opravdu precizně pokládat obklady a dlažby velkých rozměrů je poměrně málo. A obvykle platí, že čím jsou šikovnější, tím víc mají práce. Proto vás upozorňujeme, abyste řemeslníka pro pokládku velkoformátů sháněli s dostatečným předstihem! Zákazníkům, kteří si koupí velkoformátové obklady či dlažbu u nás, se snažíme zajistit vhodného řemeslníka, kterému poskytujeme o zboží potřebné informace a v případě potřeby s ním spolupracujeme i na technickém řešení.

Líbí se vám velkoformátové obklady a dlažby v designu kamene, dřeva či betonu nebo jiné vzory? Mnoho krásných designů najdete na stránce Velkoformátové obklady a dlažby.

Vybrali jste si z naší nabídky? Doporučíme vám řemeslníka.
X

Kontaktní formulář

Nejlepší je zavolat na +420 777 746 852
nebo nám napište zde:
V rámci pracovních dnů v čase od 7:30 do 17:30
se Vám ozveme zpět do 15 minut.

Jak na úspěšnou pokládku velkoformátového obkladu krok za krokem   

1. Dobře připravený podklad je základ úspěchu. K vyrovnání podkladu, na který budeme velkoformátový obklad nebo dlažbu lepit, poslouží speciální vyrovnávací malty a nivelační hmoty. Velmi důležité je dodržení všech technologických postupů, aby byl podklad dostatečně pevný (nesmí se zapomenout na penetraci povrchů). Poklad musí být dokonale rovný, a proto jej někdy řemeslníci vyrovnávají i nadvakrát nebo dokonce natřikrát. Obecně platí: Čím větší mají velkoformátové obklady rozměr, tím rovnější musí být podklad pod nimi.

 
 
Nádherný velkoformátový obklad a dlažba Posh, jejichž design vychází ze skutečných přírodních mramorů.
 

2. V koupelnách a jiných vlhkých místnostech je nezbytná také hydroizolace. V koupelnách či jiných místnostech, kde se drží vlhkost, je důležité, podobně jako při lepení obkladů a dlažeb běžných rozměrů, použít hydroizolaci.

3. Netřeba zapomenout na dobré vyměření spárořezu. V tomto případě je nejlepší mít k dispozici půdorys místnosti, v níž budete velkoformátový obklad nebo dlažbu pokládat. Do půdorysu si můžete názorně zakreslit, jak budou obklad a dlažba položeny, a jestli je možné vycentrovat je vzhledem ke stěně a ose podlahy. Hlídejte si, aby v žádném rohu místnosti nevycházel příliš malý dořez obkladu nebo dlažby. Každý zkušený prodejce i řemeslník vám dobře poradí nejlepší řešení.

 
Lesklý velkoformátový obklad a dlažba All Over ve velmi působivé a netradiční imitaci kamene.  

4. Při pokládce velkoformátových dlaždic na velké plochy je důležité myslet na dilatace. Již plocha větší než 5×5 m by se měla dilatovat. Detaily je ale vždy potřeba probrat s odborníkem. Existují technická řešení, která umožňují i plochy kolem 100 m² pokládat bez dilatačních spár. V takových případech samozřejmě na místě pokládky zajišťujeme schůzku zástupce naší firmy, zástupce kladečské firmy a technika od dodavatele lepidel a společně hledáme pro zákazníka to nejlepší řešení.

 
příklad dilatace dlažby příklad dilatační spáry
Takto vypadá správně řešená dilatační spára.
 

5. S řezáním velkoformátového obkladu si poradí ruční řezačky i speciální nástroje. Řadu velkoformátových obkladů a dlažeb – běžně do 120 cm délky, je možné řezat i ručními řezačkami na obklady a dlažby. K řezání opravdu velkých rozměrů dlaždic (od 120×240 cm, přes 100×300 cm a větších) je nezbytné mít k dispozici speciální vybavení. Speciální nástroje jsou potřebné i na řezání atypických tvarů dlaždic.

6. Vyrovnávací systém s klínky perfektně srovná velkoformátové obklady do jedné roviny. Je to vynikající pomocník pro zručné obkladače. Vyrovnávací systém při pokládce odstraní drobné výškové rozdíly mezi velkoformátovými dlaždicemi, a zároveň urychluje proces instalace. Rádi vám detailně vysvětlíme, jak celý systém funguje.

7. Výběr speciálního lepidla je naprosto klíčový. Vzhledem k velkému rozměru velkoformátových dlaždic je potřeba je lepit speciálním flexibilním lepidlem. Vždy platí pravidlo, že čím větší má obklad nebo dlažba rozměr, tím lepší vlastnosti musí lepidlo mít. Lepidlo se doporučuje nanášet zubovou stěrkou, a to jak na spodní stranu obkladu, tak na podklad. Velikost zubů stěrky závisí na rozměru obkladů, u těch velkoformátových to bývá minimálně 8 až 10 mm.

Volba správného druhu lepidla pro daný typ podkladu je naprosto zásadní. Proto je vhodné si nechat poradit od odborného prodejce, který v případě potřeby zajistí technickou součinnost dodavatele lepidel. Prodejny, které prodávají velkoformátové obklady a dlažby by měly mít také širokou škálu speciálních lepidel pro lepení – u nás je proto samozřejmě najdete.

 
 
Velkoformátový obklad a dlažba Irmak, která originálním způsobem interpretuje vzhled mramoru.
 

8. Na závěr je důležité pečlivě vybrat spárovací hmotu. Až lepidlo vyschne, je možné přistoupit k poslednímu kroku, kterým je spárování. Důležité je, aby šířka spár mezi velkoformátovými obklady a dlažbou nebyla menší než 2 mm, v opačném případě už bývá vlastní spárování poněkud problematické, protože je nutné vzít v úvahu dilatační vlastnosti i takto malé spáry. Ve většině případů není vhodné pokládat obklad nebo dlažbu zcela beze spár. Nabídka barev spárovacích hmot je dnes tak široká, že vždy mohou velmi dobře splynout s designem velkoformátových obkladů.

Velkým trendem současnosti jsou epoxidové spárovací hmoty, které se velmi snadno udržují a čistí. Rádi vám poradíme s jejich výběrem, použitím, a na co si dát při aplikaci pozor.

Něco navíc: Jaké jsou běžné rozměry velkoformátových obkladů a dlažeb a jejich ceny?

Chcete si udělat přehled, jaké jsou v Česku běžné rozměry velkoformátových obkladů a dlažeb, a jaké jsou jejich ceny? Přečtěte si pro inspiraci článek, v němž jsme pro vás shrnuli nejběžnější rozměry velkoformátových obkladů a dlažeb používaných v českých interiérech a stručně jsme to srovnali i s trendy v zahraničí. Na konkrétních příkladech cen u vybraných produktů pak uvidíte, že některé z našich velkoplošných obkladů a dlažeb mají na českém trhu opravdu bezkonkurenční cenu a mohou být dokonce levnější než kachličky menších rozměrů.

 

Rádi vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 20:00 vám naši experti odpovídají obratem.