Žhavé novinky v obkladech a dlažbách pro rok 2022

13.12.2021

Doslova vrcholem umění mohou být v novodobých interiérech keramické obklady a dlažby. Přední výrobci je povyšují na umělecká díla, která hrají v koupelně, v kuchyni či obývacím pokoji hlavní roli. Tento trend je rok od roku silnější. Potvrdil to i letošní veletrh keramických obkladů a dlažeb CERSAIE, který se konal v Bologni v Itálii a je nejprestižnější akcí svého druhu na světě. Jaké budou nežhavější trendy roku 2022? Žezlo budou tak jako doposud držet keramické imitace přírodních a tradičních materiálů, jako jsou mramor, kámen, beton či kov. Tyto imitace mohou mít jak zemité a neutrální barvy, tak výrazné barvy, jako je cihlová, zelená či petrolejová. Hitem jsou také hodně kontrastní kombinace – malé i velké formáty obkladů a dlažeb v jedné místnosti. Milovníci extravagance mohou vsadit na výstřední keramické imitace mramorů. Možností, jak zařídit trendový interiér, je mnoho. Pro inspiraci vám z veletrhu CERSAIE přinášíme TOP 5 trendů v keramických obkladech a dlažbách.

1. Keramické imitace mramorů a jejich šokující design

Vyvolají ve vás silné emoce. Buď je budete milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím. Žádný kompromis. S takovým cílem výrobci představily extravagantní obklady a dlažby v imitaci mramorů. Pokud chcete ve vaší koupelně, kuchyni či obývacím pokoji tak trochu šokovat sebe i své hosty, budou pro vás právě výrazné mramorové imitace dokonalým řešením. A pamatujte, že čím větší formát obkladu či dlažby zvolíte, tím lépe na nich struktura mramoru vynikne. Oblíbené už jsou například i rozměry 60x120 cm, 80x160 cm, 120x240 cm, 120x278 cm a další. V současnosti největší dostupný je formát 160x320 cm.

„Jestliže se v interiéru objeví extravagantní mramorový design obkladu či dlažby, pak by nábytek, koupelnové vybavení nebo doplňky neměly mít příliš výrazné vzory. Pokud má struktura mramoru doopravdy vyniknout, musí být hlavním designovým prvkem kuchyně, koupelny, ložnice či jiné části interiéru,“ vysvětlila naše obchodní ředitelka Veronika Prouzová.

2. Tapetové vzory, které vydrží téměř věčně

Díky keramických obkladům a dlažbám se může interiér obejít bez klasických obrazů a jiných dekorací na zeď! Seznamte se s dekorativními obklady z keramiky s 3D efektem a uvidíte sami. Tyto dekorativní obklady do koupelny, kuchyně a jiných částí interiéru vypadají jako obrazy či fototapety. Kromě atraktivního designu je jejich velkou výhodou dlouhá životnost a snadná čistitelnost.

„Na keramických dekoracích se ve velké míře začaly objevovat různé motivy, jako například geometrické vzory, ale také přírodní tématika – listy, květiny a podobně. Tyto obklady plní funkci dekorace, proto by se měly objevit jen na jedné nebo dvou zdech v koupelně, kuchyni či v obývacím pokoji. Tak dokonale vynikne jejich design. Bývají většinou součástí ucelených kolekcí obkladů a dlažeb a dají se k nim pořídit méně výrazné obklady či dlažby ze stejné série,“ přiblížila novinky roku 2022 Veronika Prouzová.

Loni se veletrh CERSAIE z důvodu pandemie nekonal. Výrobci ale přesto představili novinky, které jsou aktuální i dnes. Trvá většinou několik měsíců, někdy i let, než se nové trendy stanou oblíbenými i u nás v Česku.

Hitem roku 2021 byly také fototapetové dekorace z keramiky. Více se dočtete v článku 3 TOP koupelnové trendy roku 2021.

3. Síla kontrastu a kombinování malých a velkých rozměrů

Bylo kombinování rozměrů dříve jednodušší? Možná. Ale taky interiéry nebyly tolik nápadité a zajímavé jako dnes. Dříve totiž měly obklady a dlažba buď stejný, nebo podobný formát. Pokud jste například do koupelny zvolili koupelnový obklad v rozměru 30x60 cm, dlažba nebyla o moc větší. Pak se několik sezon dozadu staly hitem velkoformátové obklady a dlažby, které se popularitě těší dosud.

A současný hit? Podle slov Veroniky Prouzové je to kombinování velkoformátových dlažeb s velmi malými kachličkami.  Na své si tak přijdou milovníci moderny i retra. Na podlahu koupelny můžete směle nechat položit třeba dlažbu v rozměru 60x60 cm či 80x80 cm a k ní použít obklad ve formátu 20x30 cm či 7x20 cm. Trendem je také kombinování designů a povrchů obkladů a dlažeb. Co třeba položit na podlahu koupelny šedou dlažbu v imitaci cementové stěrky, která má velký formát a povrch v matu a jako obklad zvolit malé zelené kachličky s povrchem v lesku?

V našich studiích zákazníkům navrhneme řešení dle jejich představ. Kromě obkladů a dlažeb můžeme doporučit vhodná umyvadla, vany, baterie, sprchy a další doplňky,“ sdělila naše obchodní ředitelka.

4. Pestré barvy jako klíčový prvek interiéru

Dlažby a obklady v imitaci mramoru, kamene, kovu či betonu jsou postupně k dostání v čím dál větší škále barev. To ocení zejména ti, kteří preferují hravé a svěží interiéry, z nichž doslova vyzařuje pozitivní nálada. „Jsem velmi ráda, že novinky pro rok 2022 barvám opravdu přejí, protože spousta našich zákazníků si je přeje zakomponovat do koupelny a dalších částí interiéru,“ sdělila Veronika Prouzová.

V kurzu jsou barvy, jako je například cihlová, petrolejová, zelená či jemně růžová. Ale pozor, mít celobarevnou koupelnu, ložnici či obývací pokoj by nebylo příliš ideální. Nejenže by takovýto interiér neodpovídal aktuálním trendům, ale také by dostatečně nevynikla sytost dané barvy.

Designéři radí: Pokud budete chtít použít do ložnice třeba jemně růžový obklad, použijte ho jen na jednu část zdi, například za čelo postele. Zbytku ložnice by pak měly dominovat spíše nenápadné barvy, jako je šedá, bílá či krémová… Barevným obkladem je tedy vždy nejlepší zvýraznit jen jedno či dvě místa interiéru, jako třeba kuchyňský bar, prostor za krbem a podobně. Spoustu inspirace pro váš interiér najdete také na stránce Inspirace pro interiéry.

5. „Stará dobrá“ klasika, která nikdy nezklame

Neutrální barvy, jako je bílá, šedá, krémová nebo černá na keramických imitacích mramoru, betonu či kovu již několikátou sezonu na veletrhu CERSAIE nesměly chybět. To je jasný signál toho, že je to takřka věčně aktuální trend. Interiér s „nadvládou“ střídmých barev vás potěší, pokud ve vás dříme duše milovníka jednoduchosti a elegance. Když časem zatoužíte po větší barevnosti, můžete zvolit barevný koupelnový nábytek, doplňky či dekorace. Vaše koupelna, obývací pokoj či ložnice bude mít tak trochu jinou tvář i bez výměny obkladů a dlažeb…

A nezapomeňte, že struktura mramoru, kamene či dřeva nejlépe vynikne na velkém formátu obkladu a dlažby. Čím větší rozměr zvolíte, tím atraktivnější bude váš interiér.

Spoustu inspirace najdete v článku V domě vyniká krása kamene, dřeva a mramoru na velkoformátových obkladech a dlažbách.

Rádi i vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se na chatu

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 21:30 vám naši experti odpovídají obratem.