Keramická dlažba versus plovoucí podlaha. Která bude lepší?

Vybíráte podlahu do koupelny, kuchyně či obývacího pokoje a je ve vašem hledáčku také keramická dlažba a některá z plovoucích podlah, jako například vinylová podlaha, PVC podlahy, laminátové podlahy či podlahové dřevěné palubky? Rozhodování vám může usnadnit naše srovnání podlah. Jak keramické dlažby, tak plovoucí podlahy mají dnes krásný design, dlouhou životnost, snadno se udržují a mají i další plusy. Do určitých místností, jako je například kuchyně či koupelna, je však keramická dlažba vhodnější než plovoucí podlaha. Pokud chcete váš interiér dokonale sladit, jak se říká, od podlahy, může být právě dlažba pro vás neocenitelným řešením. Stejný design dlažby jako v interiéru můžete mít v řadě případů také na venkovní terase či u bazénu.

Keramické dlažby a také moderní plovoucí podlahy, jako třeba vinylové podlahy, laminátové podlahy či PVC podlahy, patří mezi nejoblíbenější podlahové krytiny současnosti. Mezi hlavní důvody patří skvělý poměr kvality a ceny. V čem jsou stejné a v čem se, naopak, liší? „Posvítíme si“ na jejich design, vlastnosti a vhodnost použití do jednotlivých místností interiéru.


Dlažba v imitaci mramoru Opulence.

Design

keramická dlažba – může vypadat třeba jako podlahové palubky ze dřeva! Nejen keramické imitace dřeva, ale také kamene, mramoru, kovu či betonu jsou díky špičkovým digitálním technologiím výroby na pohled i na dotek nerozeznatelné od pravých materiálů. K dostání jsou i další designy, jako například dlažby s různými geometrickými, patchworkovými, květinovými a jinými vzory či vzhled koberce… Snad žádná jiná podlahová krytina nemá tak široké designové možnosti jako právě dlažba z keramiky.


Dlažba v imitaci dřeva Noon.

Dlažba se velmi často používá i jako obklad na stěnu do koupelny, kuchyně či obývacího pokoje. Je to pokrokové a nadčasové řešení. Spoustu inspirace najdete v článcích  Využití dlažby v imitaci mramoru v interiéru nebo Využití dlažby v imitaci betonu v interiéru.

 
Dlažba v imitaci cementu Garda je položena i jako obklad na stěnu.

plovoucí podlaha –podobně jako dlažby jsou i plovoucí, vinylové či laminátové podlahy většinou téměř k nerozeznání od pravého dřeva či kamene. Na většině z nich je struktura přírodního materiálu dokonale vykreslena. Pro bezchybnou podobnost s pravým přírodním materiálem jsou oblíbené zejména vinylové podlahy.  Designová škála však není natolik pestrá jako u dlažeb.

Údržba a čištění

keramická dlažba – je třeba ji dostatečně často zametat nebo vysávat, aby se odstranily povrchové nečistoty. Následně stačí dlažbu setřít pomocí mopu teplou vodou s přídavkem čisticího prostředku na keramickou dlažbu.

plovoucí podlaha –stejně jako dlažbu stačí vinylovou podlahu, PVC podlahy či laminátové podlahy zamést nebo vysát vysavačem a následně setřít mopem. Pouze podlahové palubky ze dřeva budou z dlouhodobého hlediska trochu náročnější na údržbu.Vhodnost pro podlahové vytápění

Chcete mít podlahové vytápění? Ne všechny podlahové krytiny se k němu hodí. Keramické dlažby ovšem ano. Mají vynikající tepelnou vodivost. Vaše nohy budou v zimě jako v bavlnce.


Designová dlažba Tango.

Pokládka

Keramická dlažba se pokládá lepením a je pevně spojena s podkladem. Plovoucí podlaha naopak není nijak napevno přichycena k podkladu. Plovoucí podlaha se vyrábí z různých materiálů, nejrozšířenější jsou laminátové nebo vinylové podlahy.

 
Velkoformátová dlažba Purity of Marble Brecce.

Proč je keramická dlažba nejlepším řešením do koupelny či kuchyně?

V koupelně nenasakuje vodu. Dlažba z keramiky je zcela nenasákavá, nevadí jí vlhké prostředí, ve kterém je doslova jako „ryba ve vodě.“ Proto lidé do svých koupelen nejčastěji vybírají právě keramické obklady a dlažby, na jejichž vzhledu se nijak nepodepisují ani výkyvy teplot.


Designová dlažba Metallic je použita i jako obklad na stěnu koupelny.

Jak vypadá v koupelně například keramická imitace mramoru? V článku Krásu a reprezentativnost mramoru si užívá celá rodina, se můžete inspirovat příběhem výběru naší zákaznice, která si s námi koupelnu zařídila online z pohodlí svého domova.

V kuchyni se snadno udržuje a čistí. Dlažby z keramiky se v kuchyni používají nejen na podlahy, ale velmi často se využívají i jako obklady za kuchyňskou linku. Důvodem je nejen krásný design, ale také odolnost a snadná čitelnost. Řadu dlažeb stačí v kuchyni za kuchyňskou linkou čistit vlhkým hadříkem, případně na něj dát kapku saponátu či čisticího prostředku na keramickou dlažbu. Na dlažbě se nikdy trvale neusazuje mastnota z vaření.


Dlažba v imitaci dřeva Ekho.

Spoustu inspirace pro vaši kuchyň získáte v článku I kuchyňský obklad si zaslouží vaši pozornost.

Extra bonus: Díky dlažbě sladíte interiér s exteriérem

Keramická dlažba je vhodná do každé místnosti. Celý váš interiér tak můžete dokonale sladit, jak se říká, již od podlahy. Ozdobou koupelny, kuchyně či obývacího pokoje tak může být jeden design mramoru, dřeva či betonu…A nejen to. Některé dlažby jsou díky svým vlastnostem, jako je mrazuvzdornost a protiskluznost, vhodné i na terasu.  Celé vaše bydlení tak může být designově sjednocené.

  
Dlažba v imitaci kamene Silverlake je vhodná do interiéru i exteriéru.

Do exteriéru jsou vhodné nejen lepené dlažby, ale také 2cm dlažby na terasu, které se pokládají bez lepidla. Také některé 2cm dlažby mají naprosto stejný vzhled jako interiérové dlažby. I v tomto případě může být sladění interiéru a exteriéru hračka.

 
Venkovní 2cm dlažba Tex má také interiérovou variantu.

 

Rádi i vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se na chatu

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 21:30 vám naši experti odpovídají obratem.