8 praktických rad pro dokonalou koupelnu

Budete zařizovat svou vysněnou koupelnu? Jak docílit toho, aby byla nejen krásná, ale i praktická? Je třeba důkladně zvážit, jestli vám určitý design, povrch či rozměr keramického obkladu a dlažby bude i po letech vyhovovat. Neméně důležitý je také výběr vybavení. Rozměry a tvary sprchového koutu, vany, koupelnového nábytku či klozetu by měly perfektně zapadat do rozměrů vaší nastávající koupelny. Při výběru vybavení je třeba brát v potaz také třeba to, jak pohodlně se bude nábytek, vana či sprchový kout uklízet. Našich 8 tipů vás provede po cestě za dokonalou koupelnou, která se stane skvělým místem pro hygienu i relaxaci.

1. Ujistěte se, že bude koupelna nadčasová a bude se vám líbit i po letech

To nejdůležitější, co ovlivní celkový styl koupelny, jsou koupelnové obklady a dlažba. Již několik let jsou v kurzu zejména keramické imitace kamene, mramoru, dřeva, betonu či kovu, které mají nadčasový design a barvy. Keramická dlažba se hojně využívá i jako obklad na stěnu koupelny, čímž vzniká plynulý, jednotný přechod mezi stěnou a podlahou. Malá i velká koupelna tak může působit jako jeden souvislý prostor.


I takovéto barvy může mít dlažba v imitaci mramoru Jewels, která se dá využít i jako obklad na stěnu.

Koupelnu mohou také oživit barevné koupelnové doplňky, které se dají časem vyměnit, a koupelna tak může získat novou tvář. Spoustu inspirace najdete v článku 5 nejnovějších realizací koupelen našich zákazníků. Hezké fotografie najdete také na koupelny inspirace.

 
Naše zákaznice má v jedné ze svých koupelen dlažbu Gare du Nord imitující beton. Ta je položena i jako obklad na stěně a skvěle se k ní hodí barevné doplňky, jako například koupelnová předložka.

Chtěli byste více barev v koupelně? Trendem je kombinování neutrálních a pestřejších barev. Příklad: Bílou, šedou, béžovou či černou dlažbu můžete zkombinovat s pastelově modrým, zeleným či bordovým obkladem, který ale použijete jen na některých místech. Jako například kolem vany, umyvadla či do sprchy. Hezky v koupelnách vypadají také mozaiky, které se těší popularitě již spoustu let.


I takto mohou vypadat barvy v koupelně. Na fotografii je barevný obklad do koupelny Colovers.

Nevíte si rady? Poradíme vám.
Jana Pavlíková
zákaznický servis
jsme online

2. Malou koupelnu opticky zvětší velkoformátové obklady

Budete zařizovat malou koupelnu? Opticky ji zvětší velkoformátové obklady a dlažby ve světlých odstínech. Také do panelákových koupelen mohou být vhodnější než menší koupelnové kachličky a dlažba. Spoustu inspirace najdete v článku Velkoformátové obklady a dlažby: Velký zázrak do malé koupelny. Uvidíte v něm také fotografie koupelen našich zákazníků.

 
Menší koupelna našeho zákazníka, který zvolil velkoformátový obklad Agatha v imitaci mramoru.

3. V koupelně je vždy lepší mít minimální spáry, je to praktické

Trendem současné doby je mít v koupelně co nejmenší spáry. Důvod je jednoduchý: Koupelna se bude lépe udržovat, protože menší spáry znamenají i méně míst, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty. Ptejte se po rektifikovaných obkladech a dlažbách, které se dají pokládat s minimální spárou kolem 2 mm. Doporučujeme vám použít epoxidovou spárovací hmotu, která má spoustu barev a hlavně se lépe čistí a méně špiní než cementová spárovací hmota.

 
Dlažba imitující cementovou stěrku Clay
od výrobce Mirage se dá pokládat s minimální spárou.
 

4. Závěsný nábytek koupelnu opticky zvětší a bude se vám pod ním snadno uklízet

Na trhu je dnes celá řada koupelnového nábytku – skříňky pod umyvadlo, police či regály  mají různé tvary, rozměry a designy. K nejoblíbenějším řešením patří nábytkové sestavy v bílé, černé, šedé či jiné neutrální barvě nebo nábytek v různých dekorech dřeva. Povrchu v matu dodá koupelně na útulnosti, v lesku nádech luxusu.

Vždy si ověřte, zda-li je koupelnový nábytek speciálně vyroben pro použití v koupelně, a tedy i odolný vůči vlhkosti. Velmi praktický, a zároveň elegantní je zejména závěsný koupelnový nábytek. Snadno se pod ním vytírá podlaha a také dokáže koupelnu opticky zvětšit.


Designový závěsný koupelnový nábytek Livit od výrobce Riho, s nímž dokonale ladí – umyvadlo, sprchový kout a baterie.

Potrpíte si na dokonalost v každém detailu? Některé nábytky výrobci navrhují ve spolupráci s renomovanými designéry a vytvářejí ucelené koupelnové kolekce. K nábytku pak můžete pořídit také umyvadlo a další sanitární keramiku, WC, vanu, sprchové kouty či bidet ve stejném stylu.

 
Koupelnový nábytek z kolekce Palomba Collection od výrobce Laufen.

Koupelnový nábytek se dá vyrobit také z keramického obkladu. Takovému řešení se věnuje společnost Mirage. Dovede zhotovit například skříňku pod umyvadlo či samostatné umyvadlo a jiné vybavení z obkladu, který může mít stejný design jako ten, který budete chtít použít na stěně nebo na podlaze. Více se dočtete v článku Umyvadla, nábytky a sprchové kouty z keramických obkladů.


I takto může vypadat koupelnový nábytek, obložený keramickým obkladem od výrobce Mirage.

5. Ve větších koupelnách oceníte výhody vany i sprchového koutu

Máte prostornou koupelnu? Pak vám doporučujeme pořídit do ní vanu i sprchový kout. Mít v koupelně vanu pro relaxační koupel a sprchový kout pro rychlou sprchu je velmi praktické a oceníte to zejména s přibývajícím věkem.

Pokud máte menší koupelnu, nezoufejte. Na trhu jsou také vany a sprchové kouty, speciálně navržené do menších koupelen. Někdy se tak dokonce do koupelny panelákových rozměrů povede napasovat sprchu i vanu. Přesvědčit se o tom můžete na fotografii níže.

Řešením může být také vana se speciální protiskluzovou povrchovou úpravou v kombinaci s vanovou zástěnou. Některé vany i sprchové kouty mají povrchovou úpravu pro snadné čištění.


Realizace našeho zákazníka, která má v malé koupelně sprchový kout i vanu.

6. Hygienu vám zpříjemní bidet nebo praktické umývátko na toaletě 

Majitelé větších koupelen, kteří v ní budou mít i klozet, mohou zvolit také bidet, který má spoustu prospěšných funkcí. Mimo jiné pomáhá při prevenci některých onemocnění v intimních oblastech.

Pokud máte naopak menší koupelnu, stejnou funkci jako bidet bude plnit bidetovací prkénko, které bude součástí WC mísy. To v takovém Japonsku je záchod s integrovaným bidetem v domácnostech i na veřejných místech naprostou samozřejmostí!

Pokud budete mít samostatné WC, nezapomeňte na praktické umývátko. Na kliku už budete sahat čistýma rukama a nebudete muset přecházet do koupelny.


Bidet může být hezkým, designovým prvkem. Ten na fotografii je z kolekce New Classic od výrobce Laufen.

7. Hodí se vybrat umyvadlo s povrchovou úpravou, která zamezuje usazování nečistot

Dnes je na trhu celá řada umyvadel – zápustná, volně stojící či na desku. Některá jsou opatřena speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování nečistot. Taková umyvadla se snadněji udržují a déle vydrží čistá.

Některá umyvadla se vyrábějí ze speciálního materiálu SaphirKeramik, díky kterému mají tenké stěny, ale jsou extrémně pevná. Z materiálu SaphirKeramik je možné vyrábět i atypické tvary umyvadel, čehož návrháři rádi využívají.


Z materiálu SaphirKeramik je možné vyrábět i atypické tvary umyvadel. Na obrázku je kolekce IlbagnoAlessi One.

8. Baterie mohou být nejen trendy, ale mít i prospěšné funkce či šetřit vodu

Velmi důležitou součástí koupelny jsou také vanové, sprchové či umyvadlové baterie. Z široké nabídky si vybere milovník moderního, vintage či jiného stylu. Některé baterie mají nejen vytříbený design, ale radost pohledět je také na tekoucí vodu z nich. Při sprchování či mytí rukou tak můžete mít třeba pocit, že jste se ocitli u vodopádu uprostřed panenské přírody.


Baterie Axor Starck Organic od výrobce Hansgrohe.

Velkým hitem jsou v současnosti termostatické baterie. Bude z nich téct tak teplá voda, jakou si sami nastavíte. Nemusíte se tak bát opaření. Termostatická baterie perfektně funguje s recirkulací teplé vody. Pak vám uspoří až 50% vody a energie na její ohřev.

Související články: 
5 nejnovějších realizací koupelen našich zákazníků
Jak co nejlépe vybrat obklady a dlažbu do koupelny?
Rekonstrukce koupelny. Na co myslet, aby se povedla na jedničku
Kontrastní obklady a dlažby pořídila online z pohodlí domova