8 praktických rad pro dokonalou koupelnu

Budete zařizovat svou vysněnou koupelnu? Jak docílit toho, aby byla nejen krásná, ale i praktická? Je třeba důkladně zvážit, jestli vám určitý design, povrch či rozměr keramického obkladu a dlažby bude i po letech vyhovovat. Neméně důležitý je také výběr vybavení. Rozměry a tvary sprchového koutu, vany, koupelnového nábytku či klozetu by měly perfektně zapadat do rozměrů vaší nastávající koupelny. Při výběru vybavení je třeba brát v potaz také třeba to, jak pohodlně se bude nábytek, vana či sprchový kout uklízet. Našich 8 tipů vás provede po cestě za dokonalou koupelnou, která se stane skvělým místem pro hygienu i relaxaci.

1. Ujistěte se, že bude koupelna nadčasová a bude se vám líbit i po letech

To nejdůležitější, co ovlivní celkový styl koupelny, jsou koupelnové obklady a dlažba. Již několik let jsou v kurzu zejména keramické imitace kamene, mramoru, dřeva, betonu či kovu, které mají nadčasový design a barvy. Keramická dlažba se hojně využívá i jako obklad na stěnu koupelny, čímž vzniká plynulý, jednotný přechod mezi stěnou a podlahou. Malá i velká koupelna tak může působit jako jeden souvislý prostor.


I takovéto barvy může mít dlažba v imitaci mramoru Jewels, která se dá využít i jako obklad na stěnu.

Koupelnu mohou také oživit barevné koupelnové doplňky, které se dají časem vyměnit, a koupelna tak může získat novou tvář. Spoustu inspirace najdete v článku 5 nejnovějších realizací koupelen našich zákazníků. Hezké fotografie najdete také na koupelny inspirace.

 
Naše zákaznice má v jedné ze svých koupelen dlažbu Gare du Nord imitující beton. Ta je položena i jako obklad na stěně a skvěle se k ní hodí barevné doplňky, jako například koupelnová předložka.

Chtěli byste více barev v koupelně? Trendem je kombinování neutrálních a pestřejších barev. Příklad: Bílou, šedou, béžovou či černou dlažbu můžete zkombinovat s pastelově modrým, zeleným či bordovým obkladem, který ale použijete jen na některých místech. Jako například kolem vany, umyvadla či do sprchy. Hezky v koupelnách vypadají také mozaiky, které se těší popularitě již spoustu let.


I takto mohou vypadat barvy v koupelně. Na fotografii je barevný obklad do koupelny Colovers.

2. Malou koupelnu opticky zvětší velkoformátové obklady

Budete zařizovat malou koupelnu? Opticky ji zvětší velkoformátové obklady a dlažby ve světlých odstínech. Také do panelákových koupelen mohou být vhodnější než menší koupelnové kachličky a dlažba. Spoustu inspirace najdete v článku Velkoformátové obklady a dlažby: Velký zázrak do malé koupelny. Uvidíte v něm také fotografie koupelen našich zákazníků.

 
Menší koupelna našeho zákazníka, který zvolil velkoformátový obklad Agatha v imitaci mramoru.

3. V koupelně je vždy lepší mít minimální spáry, je to praktické

Trendem současné doby je mít v koupelně co nejmenší spáry. Důvod je jednoduchý: Koupelna se bude lépe udržovat, protože menší spáry znamenají i méně míst, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty. Ptejte se po rektifikovaných obkladech a dlažbách, které se dají pokládat s minimální spárou kolem 2 mm. Doporučujeme vám použít epoxidovou spárovací hmotu, která má spoustu barev a hlavně se lépe čistí a méně špiní než cementová spárovací hmota.

 
Dlažba imitující cementovou stěrku Clay
od výrobce Mirage se dá pokládat s minimální spárou.
 

4. Závěsný nábytek koupelnu opticky zvětší a bude se vám pod ním snadno uklízet

Na trhu je dnes celá řada koupelnového nábytku – skříňky pod umyvadlo, police či regály  mají různé tvary, rozměry a designy. K nejoblíbenějším řešením patří nábytkové sestavy v bílé, černé, šedé či jiné neutrální barvě nebo nábytek v různých dekorech dřeva. Povrchu v matu dodá koupelně na útulnosti, v lesku nádech luxusu.

Vždy si ověřte, zda-li je koupelnový nábytek speciálně vyroben pro použití v koupelně, a tedy i odolný vůči vlhkosti. Velmi praktický, a zároveň elegantní je zejména závěsný koupelnový nábytek. Snadno se pod ním vytírá podlaha a také dokáže koupelnu opticky zvětšit.


Designový závěsný koupelnový nábytek Livit od výrobce Riho, s nímž dokonale ladí – umyvadlo, sprchový kout a baterie.

Potrpíte si na dokonalost v každém detailu? Některé nábytky výrobci navrhují ve spolupráci s renomovanými designéry a vytvářejí ucelené koupelnové kolekce. K nábytku pak můžete pořídit také umyvadlo a další sanitární keramiku, WC, vanu, sprchové kouty či bidet ve stejném stylu.

 
Koupelnový nábytek z kolekce Palomba Collection od výrobce Laufen.

Koupelnový nábytek se dá vyrobit také z keramického obkladu. Takovému řešení se věnuje společnost Mirage. Dovede zhotovit například skříňku pod umyvadlo či samostatné umyvadlo a jiné vybavení z obkladu, který může mít stejný design jako ten, který budete chtít použít na stěně nebo na podlaze. Více se dočtete v článku Umyvadla, nábytky a sprchové kouty z keramických obkladů.


I takto může vypadat koupelnový nábytek, obložený keramickým obkladem od výrobce Mirage.

5. Ve větších koupelnách oceníte výhody vany i sprchového koutu

Máte prostornou koupelnu? Pak vám doporučujeme pořídit do ní vanu i sprchový kout. Mít v koupelně vanu pro relaxační koupel a sprchový kout pro rychlou sprchu je velmi praktické a oceníte to zejména s přibývajícím věkem.

Pokud máte menší koupelnu, nezoufejte. Na trhu jsou také vany a sprchové kouty, speciálně navržené do menších koupelen. Někdy se tak dokonce do koupelny panelákových rozměrů povede napasovat sprchu i vanu. Přesvědčit se o tom můžete na fotografii níže.

Řešením může být také vana se speciální protiskluzovou povrchovou úpravou v kombinaci s vanovou zástěnou. Některé vany i sprchové kouty mají povrchovou úpravu pro snadné čištění.


Realizace našeho zákazníka, která má v malé koupelně sprchový kout i vanu.

6. Hygienu vám zpříjemní bidet nebo praktické umývátko na toaletě 

Majitelé větších koupelen, kteří v ní budou mít i klozet, mohou zvolit také bidet, který má spoustu prospěšných funkcí. Mimo jiné pomáhá při prevenci některých onemocnění v intimních oblastech.

Pokud máte naopak menší koupelnu, stejnou funkci jako bidet bude plnit bidetovací prkénko, které bude součástí WC mísy. To v takovém Japonsku je záchod s integrovaným bidetem v domácnostech i na veřejných místech naprostou samozřejmostí!

Pokud budete mít samostatné WC, nezapomeňte na praktické umývátko. Na kliku už budete sahat čistýma rukama a nebudete muset přecházet do koupelny.


Bidet může být hezkým, designovým prvkem. Ten na fotografii je z kolekce New Classic od výrobce Laufen.

7. Hodí se vybrat umyvadlo s povrchovou úpravou, která zamezuje usazování nečistot

Dnes je na trhu celá řada umyvadel – zápustná, volně stojící či na desku. Některá jsou opatřena speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování nečistot. Taková umyvadla se snadněji udržují a déle vydrží čistá.

Některá umyvadla se vyrábějí ze speciálního materiálu SaphirKeramik, díky kterému mají tenké stěny, ale jsou extrémně pevná. Z materiálu SaphirKeramik je možné vyrábět i atypické tvary umyvadel, čehož návrháři rádi využívají.


Z materiálu SaphirKeramik je možné vyrábět i atypické tvary umyvadel. Na obrázku je kolekce IlbagnoAlessi One.

8. Baterie mohou být nejen trendy, ale mít i prospěšné funkce či šetřit vodu

Velmi důležitou součástí koupelny jsou také vanové, sprchové či umyvadlové baterie. Z široké nabídky si vybere milovník moderního, vintage či jiného stylu. Některé baterie mají nejen vytříbený design, ale radost pohledět je také na tekoucí vodu z nich. Při sprchování či mytí rukou tak můžete mít třeba pocit, že jste se ocitli u vodopádu uprostřed panenské přírody.


Baterie Axor Starck Organic od výrobce Hansgrohe.

Velkým hitem jsou v současnosti termostatické baterie. Bude z nich téct tak teplá voda, jakou si sami nastavíte. Nemusíte se tak bát opaření. Termostatická baterie perfektně funguje s recirkulací teplé vody. Pak vám uspoří až 50% vody a energie na její ohřev.

 

Rádi i vám pomůžeme s řešením, ozvěte se nám.

Volejte +420 777 746 852

Zeptejte se na chatu

Nebo nám napište na online@mbkeramika.cz

V pracovní dny od 7:30 do 20:00 vám naši experti odpovídají obratem.