Jak co nejlépe vybrat obklady a dlažbu do koupelny?

Koupelna s hezkými obklady a dlažbami, které budou přesně odpovídat vašemu vkusu. A zároveň taková, která se vám bude dobře udržovat a pohyb v ní bude na mokré podlaze bezpečný. Chtěli byste koupelnu se všemi těmito benefity? Můžete ji mít, pokud si důkladně vyberete obklady a dlažbu. Přečtěte si náš souhrn rad, jak je co nejpečlivěji vybrat.

Jaké vlastnosti obkladů a dlažeb jsou pro koupelnu klíčové? Jsou to především odpovídající stupeň protiskluznosti, úprava povrchu dlaždic, rozměr, tloušťka a další faktory. Postupně si všechny rozebereme. Pokud vás zajímá hlavně design obkladů a dlažeb do koupelny a hledáte inspiraci, podívejte se do inspirační fotogalerie koupelen.  

 

Dlažba s vhodným stupněm protiskluznosti zajistí bezpečný pohyb v koupelně

Protiskluznost dlažby je důležité kritérium výběru, aby se vám v koupelně bezpečně pohybovalo a na mokré podlaze vám neuklouzla noha.  Protiskluzné dlaždice do místností, ve kterých hrozí zvýšené nebezpečí uklouznutí, se označují písmeny R9 až R13 – od nejnižšího po nejvyšší stupeň protiskluznosti.

Do koupelny našim zákazníkům doporučujeme použít dlažbu s alespoň minimálním protiskluzem R9!

Jen pro vaši představu – pro komerční koupelny je norma ještě přísnější. Výběr vhodného stupně protiskluznosti se vždy odvíjí od konkrétního prostředí v koupelně – se zákazníky vybíráme potřebný protiskluz přesně na míru jejich koupelně. Zpětnou vazbu od našich zákazníků si můžete přečíst v recenzích.

Dlažba v imitaci dřeva do koupelny Nuance je protiskluzová. Pro ještě více fotografií koupelen se podívejte na inspirace pro koupelny.
 
Nevíte si rady? Poradíme vám.
Jana Pavlíková
zákaznický servis
jsme online

Budou do koupelny lepší obklady s lesklým, matným nebo reliéfním povrchem?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý zákazník preferuje něco jiného.

    • Lesklé obklady – Obrovskou výhodou obkladů v lesku je to, že se na jejich povrchu odráží světlo a dokážou tak koupelnu prosvětlit a opticky zvětšit. Za to budete rádi zejména pokud máte menší koupelnu anebo v ní nemáte okno. Lesklé obklady působí také luxusně. Příkladem mohou být různé designy mramorů, které koupelně dodávají velmi atraktivní nádech. Mohou však na nich být víc než na matných obkladech vidět stopy od doteku rukou či zaschlých kapek vody. Proto je potřeba lesklé obklady častěji utírat alespoň vlhkým hadříkem.
 
 
Lesklá dlažba Posh v imitaci mramoru koupelnu prosvětlí.
 
    • Lesklá dlažba? Jedině s koupelnovou předložkou Lesk můžete zvolit také na podlahu a použít lesklou dlažbu. Ale pozor, většinou nemá potřebný protiskluz. Proto zákazníkům vždy doporučujeme použít k dlažbě také koupelnovou předložku, aby to v koupelně neklouzalo.
    • Matné obklady a dlažby – Matné obklady dodají koupelně na útulnosti. Nejsou na nich příliš vidět nečistoty a z toho důvodu se také lépe udržují. Jejich praktičnost se vám bude zamlouvat, zejména pokud se ve vaší koupelně budou pohybovat i malé děti.
    • Obklady a dlažby s reliéfním povrchem – mohou mít velmi zajímavé designy, znázorňovat například geometrické obrazce nebo dřevo a kámen. Údržba těchto obkladů je navíc jednodušší než čištění pravých přírodních materiálů. Věděli jste třeba, že do sprchového koutu můžete položit dlažbu v imitaci dřeva, která vám bude dokonale připomínat dřevěnou podlahu? Více si můžete přečíst v příběhu naší zákaznice.

Chtěli byste mít v koupelně lesk i mat? Našim zákazníkům radíme, jak je zajímavě zkombinovat.

 
Matná dlažba Frame v imitaci kamene dodá koupelně na útulnosti.
 

Už jste o nich slyšeli? Velkoformátové obklady mají nádherný design a super ceny

Nádherný design a ohromující rozměr, který může dosahovat až 160×320 cm. Tyto dva atributy dělají z velkoformátových obkladů a dlažeb ideálního společníka nejen do koupelen, ale i dalších částí interiéru. U nás máme jednu z nejširších nabídek velkoformátových obkladů a dlažeb na našem trhu, základní přehled si můžete udělat na Velkoformátové obklady a dlažby do koupelny. Metr čtvereční velkoformátového obkladu například v rozměru 80×80 cm lze pořídit již od 899 Kč včetně DPH a jeho cena je srovnatelná s menšími kachličkami do koupelny.

DATA | /ODBORNE_CLANKY/velkoformaty-ceny-rozmery-vyhody-v-interieru | 454-dlazba-imitujici-cement-brera_1.jpg

Velkoformátový obklad a dlažba do koupelny Brera v designu betonové stěrky.
 

Velkoformátové obklady jsou v zahraničí zcela běžné, opticky zvětšují malé koupelny

V zahraničí jsou velkoformátové obklady již naprosto běžnou součástí koupelen a dalších částí interiérů. Jaké jsou běžné rozměry velkoformátových obkladů u nás? A jaké v zahraničí? Nejen to se dočtete v článku Velkoformátové obklady a dlažby: Jaké jsou jejich ceny, rozměry a výhody v interiéru?  O tom, že tyto „vysoké krásky“ dokážou dodat malé koupelně pár centimetrů navíc, si můžete přečíst v článku Velkoformátové obklady a dlažby: Velký zázrak do malé koupelny.

 DATA | /ODBORNE_CLANKY/velkoformaty-ceny-rozmery-vyhody-v-interieru | 2234-white_1.jpg
Velkoformátový obklad a dlažba Statuario v designu mramoru je výbornou volbou také do malé koupelny.
 

Některé dekorativní obklady není vhodné pokládat v dosahu tekoucí vody

Některé dekorativní a zdobné obklady není v koupelně vhodné pokládat do zón, kde by mohlo dojít k jejich trvalému kontaktu s tekoucí vodou. Tedy blízko umyvadla, vany nebo sprchového koutu. Obklady by se v těchto místech hůř udržovaly, a také by je častý kontakt s vodou mohl poničit. Mohou to být například dekorativní obklady se zlatavými a stříbrnými odlesky, obklady s kovovým nádechem nebo plastické 3D dekory. Zkušený odborník – a my samozřejmě také, vám vždy poradí, které obklady je možné v koupelně položit poblíž vody, a které nikoliv.

Mezi jednotlivými obklady musejí být v koupelně vždy alespoň 1,5 mm až 2 mm spáry

Jak velké mohou být spáry mezi obklady?:

  • Mezi běžnými obklady bývají v koupelně 3 až 4 mm spáry,
  • u takzvaných rektifikovaných obkladů1,5 až 2 mm.

Rektifikované obklady a dlažby jsou přímo určené k pokládce jen s minimální spárou. Jejich design je tak v tomto případě téměř nenarušen. Ujišťujeme vás, že na první pohled budou spáry mezi obklady zcela nepatrné, až téměř „neviditelné“ a koupelna bude působit celistvě a harmonicky.

 
Rektifikovaný obklad a dlažbu je možné pokládat jen s minimální spárou. Na obrázku koupelnová kolekce Glocal v šedém odstínu. Pokud jste spíše milovníkem barev, zkuste se inspirovat ve fotogalerii barevných koupelen.
 

Pokud budou mezi obklady menší spáry než 1,5 mm, může být spárování problematické

Zákazníci se nás často ptají, jestli je obklady v koupelně možné pokládat zcela beze spár. Ve většině případů se to nedoporučuje. Pod obklady se pak totiž může dostat voda, která se bude vsakovat do omítky a podkladu. Pokud budou spáry menší než 1,5 mm, může být navíc i samotné spárování obkladů problematické. Proto se v těchto situacích vždy radíme s dodavatelem speciálních lepidel a společně s ním hledáme pro zákazníka nejvhodnější řešení.

Spárovací hmoty mohou mít různé barvy a stát se designovým prvkem koupelny

Co zákazník, to jiné požadavky na design koupelny. Někteří chtějí spáry zcela „schovat“, jiní preferují jejich zvýraznění. Co se týče spárovacích hmot, na trhu jsou dvě možnosti – cementové spárovací hmoty a epoxidové spárovací hmoty. Jednoznačným trendem jsou epoxidové spárovačky, které mají širokou škálu krásných barev nebo třpytivé a metalické odlesky. „Obyčejná spárovačka“ tak v konečném výsledku může být zajímavým designovým prvkem koupelny. A suverénně největší benefit epoxidových spárovacích hmot? Lépe se čistí a méně se špiní než cementové spárovací hmoty. Epoxidová spárovací hmota je sice o něco dražší a její aplikace je trošku náročnější než nanášení klasické cementové spárovačky. V horizontu let se vám však epoxidová „spárovačka“ vyplatí víc. Rádi vám vysvětlíme podrobnosti.

 
Epoxidové spárovací hmoty se lépe čistí a méně se špiní než cementové spárovací hmoty.
 

Jaké jsou možnosti kombinování obkladů a dekorů od různých výrobců?

V řadě případů se zákazníky řešíme možnost kombinování obkladů a dekorů do koupelny od různých výrobců. Je to samozřejmě technicky možné, jen je potřeba myslet na to, že při takovémto kombinování by spáry nemusely přesně sedět. Navíc i tloušťka obkladů a dekorů může být různá, na což je třeba brát ohled při pokládce. Stane se to například v případě, když zvolíte obklad v určitém rozměru, třeba  25×75 cm, od jednoho výrobce a budete jej chtít zkombinovat s obkladem ve stejném rozměru od jiného výrobce nebo s mozaikou či dekorem jiné tloušťky.

Budete hledat koupelnové studio, které vám pomůže splnit vaše naoko „nereálné“ představy? Naším zákazníkům jsme již pomohli splnit řadu nadstandardních požadavků. Doporučili jsme jim vhodné produkty i postup jejich pokládky a pomohli vytvořit koupelnu snů… Výběrem vás provedeme i online a k vybraným produktům zašleme vzorky až k vám domů.

Související články: 
5 nejnovějších realizací koupelen našich zákazníků
Velkoformátové obklady a dlažby: velký zázrak do malé koupelny
Rekonstrukce koupelny. Na co myslet, aby se povedla na jedničku
Kontrastní obklady a dlažby pořídila online z pohodlí domova