Přehlídku trendů v obkladech a dlažbách CERSAIE navštívil tým M.B.KERAMIKY

Nejžhavější trendy v keramických obkladech, dlažbách a koupelnovém vybavení každoročně udává veletrh CERSAIE v italské Bologni, který je nejprestižnější akcí svého druhu v Evropě.  A vždy má čím překvapit. Jedním z největších hitů letošního ročníku byly obklady a dlažby v designu divokých mramorů. Obklady a dlažby v designu zkorodovaného kovu a v imitaci dalších materiálů se objevily ve třech nových moderních barvách. Prestižní návrháři, jakými jsou Versace nebo Valentino, se čím dál více snaží své obklady a dlažby dokonale sladit s módními kolekcemi oblečení.

Chcete nasát atmosféru veletrhu téměř z první ruky? Malou ochutnávku najdete ve videu zde.

TIP: ROZHOVORY S ODBORNÍKY Z VELETRHU CERSAIE 

Obklady a dlažby od Versace – módní trendy
Velkoformátové obklady a dlažby - novinky
Velkoformátové obklady a dlažby - design a budoucnost 
Venkovní 2 cm dlažby na terasy – novinky a trendy
Designová vychytávka - Koupelnové vybavení z obkladů a dlažeb

Designéři zůstávají při navrhování obkladů a dlažeb věrní zejména přírodním materiálům

Na ploše 161 tisíc m² se představilo více než 800 vystavovatelů a vystřídalo přes 100 tisíc návštěvníků. Jaké budou ty největší trendy v obkladech a dlažbách pro rok 2020? Jednoznačně imitace přírodních materiálů, které však úplnou novinkou nejsou. Příroda je totiž pro návrháře již několik let největší studnicí inspirace. Na veletrhu CERSAIE se tak pravidelně objevují obklady a dlažby v imitaci mramoru, kamene, betonu, zkorodovaného kovu a dřeva. Designéři však vždy mají čím překvapit a obklady a dlažby s přírodními motivy každoročně prezentují s drobnými obměnami designu.

 
 
 
Máte zájem o další videa nebo fotografie novinek z veletrhu?
X

Kontaktní formulář

Nejlepší je zavolat na +420 777 746 852
nebo nám napište zde:
V rámci pracovních dnů v čase od 7:30 do 17:30
se Vám ozveme zpět do 15 minut.

Dlaždice v designu divokých mramorů letos na veletrhu zabodovaly a ohromily návštěvníky

Čím na veletrhu v Bologni návrháři zaujali letos? Tím, že se neobávali jít takřka za hranici své fantazie. Například dlaždice v oblíbeném designu mramoru představili ve velmi odvážných, až divokých tónech. Návštěvníci mohli obdivovat například design zlatých, sytě zelených, modrých nebo antracitových až černých mramorů. „Jsou určeny pro ty, kteří se nebojí výrazného, až extravagantního bydlení. Na některých dlaždicích v imitaci mramoru bylo dokonce zkombinováno více barev, třeba zlatá, modrá i černá. Tyto keramické desky imitující mramor působily pořádně divoce a pozornost návštěvníků veletrhu přitahovaly jako magnet. V předchozích ročnících veletrhu byly sice obklady v imitaci mramoru hodně vidět, ale pouze ve střídmější a spíše neutrální barevné škále,“ říká obchodní ředitelka naší firmy M.B.KERAMIKA Veronika Prouzová, která veletrh každoročně navštěvuje společně se svými kolegy.

 
  
 

Obklady ve vzhledu zkorodovaného plechu i dalších designech se objevily ve třech nových barvách

Velký ohlas na veletrhu vzbudily také obklady a dlažby v designu zkorodovaného plechu, které mají nově mnohem širší škálu barev než v předchozích letech. „Na veletrhu se objevily v petrolejové, tmavě modré a cihlové barvě. Tato trojice barev se v různé intenzitě objevila i na obkladech a dlažbách v dalších designech, například ve vzhledu cementové stěrky nebo na klasických kachličkách do koupelny,“ dodává Veronika Prouzová.

 
  
 

Návrháři se takto snaží potěšit příznivce barev a současně zachovávají přírodní trend

Dříve bychom, podle jejích slov, na veletrhu CERSAIE hledali pestřejší barvy jen stěží. V kurzu byly především neutrální barevné odstíny, jako jsou šedé, hnědé a jiné zemité tóny. „Návrháři takto vycházejí vstříc milovníkům barev. Jejich návrhy jsou ale vždy v souladu s novodobými trendy, které vycházejí z přírody, jejích barev a rozmanitosti. Obklady v jasně žluté nebo oranžové barvě se dnes v aktuálních trendech veletrhů objevují jen velmi zřídka,“ upřesňuje naše obchodní ředitelka.

Proč letí právě imitace přírodních materiálů? Protože jsou nadčasové a jen tak se neokoukají

A proč vlastně návrháři nejen koupelnových obkladů a dlažeb každoročně hledají inspiraci především v přírodních materiálech? „Protože obklady a dlažby v imitaci přírodních materiálů se ani po letech lidskému oku neomrzí narozdíl třeba od žlutých nebo oranžových kachliček. Barevné doplňky, například dávkovač na mýdlo nebo koupelnovou předložku časem vyměníte snadno, kdežto výměna dlaždiček do koupelny je složitější. A to neplatí jen o koupelnách, ale i dalších částech interiéru,“ vysvětluje Veronika Prouzová.

 
 

Ikonická červená nebo zelenkavá barva bot Valentino se objevuje i na obkladech a dlažbách

Obklady a dlažby běžně navrhují také prestižní módní domy, jakými jsou Versace nebo Valentino. „Jako novinku letošního veletrhu obě tyto věhlasné značky představily luxusní obklady a dlažby, které dokonale korespondují s oblečením,“ přibližuje naše obchodní ředitelka. Výsledek? Ikonická červená nebo zelenkavá barva bot od Valentina se objevuje také na obkladech a dlažbách. Nejen barvy bot Valentino jsou v naprosté harmonii s obklady, ale také dokonce vzory bot! Líbí se vám designové cvoky na lodičkách Valentino? Teď je jako novinku najdete i na koupelnových obkladech. Na dlaždicích se také objevuje monogram značky Valentino – písmeno V,  podobně jako na kabelkách a dalších módních doplňcích.

 
 
 
 
 

Pro Versace typický vzor řeckého meandru je vidět na bundě, dámských šatech i obkladech a dlažbách

Stejným směrem jako Valentino se vydala i věhlasná značka Versace. Například pro Versace typický vzor řeckého meandru, který se vyskytuje na bundách nebo na dámských šatech, najdeme i na obkladech a dlažbách Versace. „Značka Versace na veletrhu CERSAIE představila mimo jiné novou kolekci luxusních obkladů a dlažeb, která je charakteristická zdobnými písmeny abecedy. Přesně ta stejná písmena najdeme i na módních kouscích,“ popisuje Veronika Prouzová. Také symbol značky – Medúza je důležitým prvkem jak na špercích a dalších doplňcích Versace, tak na obkladech a dlažbách. A takhle bychom mohli pokračovat… Jisté je, že sladit prestižní interiér s luxusním outfitem nikdy nebylo jednodušší!

 
 
 
 
 

Proč designéři upřednostňují velkoformátové obklady? Protože jenom na nich dokonale vynikne kresba mramoru či kovu

Veronika Prouzová upřesnila, že na veletrhu každoročně letí obklady a dlažby ve velkých formátech takřka u všech výrobců keramických obkladů a dlažeb. Vyhledávané jsou například rozměry 90×90 cm, 40×120 cm, 60×120 cm, přičemž velkoformátové obklady mohou v současnosti dosahovat maximálního rozměru 160×320 cm. Obklady a dlažby ve velkých formátech jsou již naprosto běžnou součástí zahraničních interiérů a čím dál větší oblibu si postupně získávají i u nás v Česku. Designéři mají k tvorbě velkoformátových obkladů a dlažeb patřičný důvod: Čím větší je formát obkladů a dlažeb, tím více na nich vyniká kresba mramoru, nebo vzor dřeva či kovu. Na malých kachličkách by design přírodních materiálů nebyl tolik ohromující a dlaždičky by navíc obloženou plochu zbytečně opticky rozčlenily na menší části.

Někteří výrobci obkladů a dlažeb se dnes již specializují pouze na velký formát.

Chcete se o velkoformátových obkladech a dlažbách dozvědět víc? Přečtete si článek Velkoformátové obklady a dlažby: Jaké jsou jejich ceny, rozměry a výhody v interiéru?

 
 
 

Kontrast k velkoformátovým obkladům: Kachličky v retro stylu a „cihličkovém“ formátu

Velkoformátové obklady a dlažby jsou podle slov Veroniky Prouzové jednoznačným trendem, který bude mít i v následujících letech na veletrhu zelenou. Designéři však nezapomínají ani na příznivce menších formátů obkladů a dlažeb. Dříve tradiční rozměry koupelnových obkladů, jakými jsou třeba 20×50 cm, 30×60 cm nebo 25×75 cm se sice v novinkách veletrhu CERSAIE stále ještě objevují, trend je ale nakloněn ještě menším formátům v retro stylu. „Jsou to například rozměry 20×40 cm nebo „cihličkový“ tvar obkladů ve formátu 10×20 cm, 10×30cm a dalších malých rozměrech,“ poodhaluje naše obchodní ředitelka.

 
 
 

Retro kachličky zdobí, na rozdíl od minulosti, jen část koupelny, ale popularitu si získávají i v jiných částech interiéru

Na retro kachličkách jsou obvykle vyobrazeny geometrické a abstraktní obrazce a bývají jak v neutrálních přírodních, tak v pastelových barvách. Retro styl se vrací v novodobém, moderním pojetí. Zatímco dříve podle Veroniky Prouzové retro kachličky zdobily celé koupelny, dnes se stávají ozdobou obvykle jen některé z jejích částí a plní pouze funkci dekorativního prvku. Retro styl dlaždic je dnes dokonce natolik populární, že se objevuje jako dekorace nejen v koupelnách, ale také v jiných částech interiéru. Třeba v ložnici, obýváku nebo dokonce kavárnách a jiných komerčních prostorách.

 
  
 

Nový design terrazzo se objevil na obkladech a dlažbách do interiéru i exteriérových dlažbách

Poměrně novým designem dlaždic, který se v Bologni těšil velkému zájmu, byl terrazzo. Imituje lité podlahy, které byly tvořeny směsí cementu, ušlechtilých kamenných drtí, úlomků mramorů a barviv a běžně se používá v kamenictví třeba k výrobě schodišť. „Tento design se v rámci veletrhu na stáncích mnoha keramiček objevoval jak v podobě interiérového obkladu, tak dlažby. A dokonce i na venkovních dlažbách o tloušťce 2 cm, které se pokládají na terče, do štěrku nebo do trávy,“ říká Veronika Prouzová.

 
 
 

Z módy, dle trendů z veletrhu, nevycházejí ani dlažby v imitaci dřeva a obklady v patchwork stylu

Stálicemi v nabídce výrobců, které se jen s minimálními obměnami na veletrhu v Bologni objevují již několikátý rok, jsou dlažby v imitaci dřeva a obklady a dlažby v patchwork stylu. „Dlažby v imitaci dřeva jsou na evropském trhu již nějakou dobu dobře zavedené, a to v nejrůznějších barvách od bílé, přes béžovou a medovou, až po černou barvu. Oblibě se dlouhodobě těší také obklady a dlažby v patchwork stylu. Na letošním veletrhu nás zaujalo, že se patchwork styl vyskytoval také na venkovních dlažbách o tloušťce 2 cm. Již brzy tuto venkovní dlažbu zařadíme do našeho sortimentu a rozšíříme tak naše rozsáhlé portfolio venkovních dlažeb,“ přibližuje Veronika Prouzová.

 
  
Venkovní dlažba o tloušťce 2 cm v patchwork stylu.
 

Chtěli byste pro inspiraci další fotografie a videa z veletrhu? Naše kolegyně z online poradenského centra vám je rády pošlou

Naše obchodní ředitelka dodává, že postupně budeme sortiment rozšiřovat i o další novinky z veletrhu v Bologni. Většinou, podle jejích slov, trvá dva roky, než se nově představené trendy v obkladech a dlažbách dostanou do povědomí většiny českých zákazníků.

Krátkou ukázku z veletrhu v Bologni najdete i v tomto videu. Další videa rozhovorů s odborníky nejen o koupelnovém designu pro vás připravujeme.

Chcete se detailněji seznámit s trendy v obkladech a dlažbách pro rok 2020? Hledáte inspiraci pro svůj interiér nebo vás zajímá koupelnový design? Obraťte se na naše online poradenské centrum. Z veletrhu v Bologni máme spoustu videí a fotografií, které vám na požádání rádi pošleme.

Některé obklady a dlažby, prezentované na veletrhu, získaly prestižní ocenění od architektů.

Inspiraci najdete také na našem Facebooku.