Dlažbu na terasu pořídil kvůli dětem i praktičnosti

Dnes má Tomáš Lahoda u svého domu terasu přesně podle svých představ. Na venkovní keramické dlažbě s tloušťkou 2 cm se vyjímá velký stůl, kde hostí svoji rodinu a přátele. Na tuto dlažbu na terasu však čekal dva roky. Proč kvůli dětem nakonec odmítl dřevo i dřevoplast?

Jak Tomáš Lahoda sám říká, hlavně nechtěl nic uspěchat. Pečlivě si zjišťoval informace i o jiných venkovních podlahách. „Uvažoval jsem především o dřevě a dřevoplastu. Například dřevěná podlaha je sice krásná, ale na základě zkušeností sousedů jsem měl strach, že se z ní začnou časem uvolňovat třísky. To by nebylo dobré zejména kvůli mým dětem, které si na zahradě hrají,“ popisuje majitel.

Pohled na terasu u rodinného domku. Na zemi je položena šedá 2cm keramická dlažba v imitaci jemné betonové stěrky.Takto vypadá elegantní terasa Tomáše Lahody v celé své kráse. Zdobí ji venkovní keramická dlažba o tloušťce 2 cm.

Nevíte si rady? Poradíme vám.
Jana Pavlíková
zákaznický servis
jsme online

Chtěl odolnou a rozebíratelnou dlažbu

Naopak o některých venkovních podlahových krytinách, jako například betonové dlažbě nebo zámkové dlažbě, nepřemýšlel vůbec. Měl totiž od začátku jasno, hledal především:

  • elegantní design,
  • podlahu, která úspěšně odolá nepříznivému počasí či nečistotám, 
  • a žádné riziko bourání v budoucnosti. 

Zlom v procesu výběru přišel ve chvíli, kdy pan Lahoda na doporučení známého oslovil naše prodejce v M.B.KERAMICE. Na základě jeho požadavků jsme mu doporučili keramickou dlažbu o tloušťce 2 cm a vysvětlili mu všechno, co potřeboval. A rozhodnutí o volbě vhodné dlažby na terasu na sebe nenechalo dlouho čekat…

Posezení na terasy. Na zemi je 2cm keramická dlažba v imitaci jemné betonové stěrky v barvě šedé.Když je venku hezky, tráví pan Lahoda na venkovní terase hodně času se svou rodinou a přáteli.

Zvítězila dlažba odolná vůči mrazu, vodě i slunci

Pana Lahodu ihned zaujalo, že 2cm venkovní dlažba je vysoce odolná vůči vlivům počasí – mrazu, vodě a slunci a její vzhled se nemění ani po letech. Dlažba, kterou jsme společně vybrali, zároveň neklouže a dobře se čistí, když se na ni něco vylije.

„2cm venkovní dlažba má přesně ty vlastnosti, které jsem hledal. Má také širokou škálu designů. Já jsem ale měl přesnou představu. Chtěl jsem něco v elegantním a minimalistickém stylu, ve kterém mám zařízený celý dům. S prodejcem jsme se shodli na venkovní dlažbě Urbanature,“ říká Tomáš Lahoda.

Detailní záběr na dlažbu, která je položena do štěrku.Náš odborník poradil panu Lahodovi kombinovanou pokládku, kdy je 2cm dlažba na terčích položena do zhutněného štěrkového lože.

Zvolil kombinaci pokládky na terče a do štěrku

2cm keramické dlažby jsou speciálně vytvořeny pro suchou pokládku. To znamená, že se bez použití lepidla pokládají několika způsoby:

  • do trávy,
  • do štěrku,
  • nebo na  terče - vysoce odolné plastové podložky

Pro pana Lahodu jsme vymysleli zajímavou variantu – kombinovanou pokládku. Jako podklad připravili řemeslníci zhutněné štěrkové lože a na ně postavili vybranou dlažbu na terče.

„Okrasné stromy jsme nechali usadit pouze do štěrku a jejich kmeny ozdobit dekorativními kamínky,“ přibližuje Tomáš Lahoda. Toto naše řešení zajistilo, že dlažba je perfektně rovná a nehýbe se. 2cm dlažbu na terče je však možné položit na jakýkoliv pevný podklad, nejen štěrk. Plánujete postavit terasu? Velmi rádi vymyslíme nejvhodnější alternativu i pro vás.

Řemeslníci pokládající 2cm keramickou dlažbu na terče ve štěrku.Pod dlaždicemi je možné vést kabely od zahradního osvětlení a v případě závady je opravit bez nutnosti bourání.

Snadno opraví kabely osvětlení

Pan Lahoda ale především oceňuje, že 2cm dlažba zajišťuje díky preciznímu systému pokládky perfektní odtok vody i při silných deštích. Jednotlivé dlaždice lze snadno rozebrat a znovu složit. Pod venkovní dlažbou na terče jsou vedeny kabely od zahradního osvětlení, které bude rovněž právě díky navrženému systému pokládky možné kdykoliv rozšířit anebo opravit. „I proto jsem o lepené dlažbě vůbec neuvažoval. Případné opravy pod dlažbou by totiž nebyly možné,“ upřesňuje majitel.

S exteriérovou dlažbou na terasu je podle svých slov spokojený a neměnil by ji. „Jedinou nevýhodou je, že když nesvítí slunce, je dlažba chladnější, ale to mi vůbec nepřekáží,“ dodává s úsměvem majitel. 

Pohled na terasu a zahradu u rodinného domku z dálkyTerasu pana Lahody obklopuje v teplých měsících spousta zeleně.

Dlažba nejen pro exteriér

Pan Lahoda si vybral jednu z dlažeb imitující beton, kterou máme v nabídce i ve variantě tloušťky 1 cm vhodné do interiéru. Případné sladění s interiérem by tak bylo dokonalé. Vyškolený odborný prodejce vám vždy poradí, které série dlažeb je možné takto použít. Mnohé další dlažby v imitaci betonu pro interiér najdete v této sekci. Tu pravou dlažbu pro exteriér či interiér najdete také v imitaci dřeva, kamene, nebo v imitaci mramoru.

Původní publikaci článku na portále Chytrá Žena naleznete zde.

Související články: 
5 tipů, jak sladit interiér s exteriérem
Dlažba na terasu: Jaké jsou příklady cen? A na kolik peněz vyjde pokládka?
Protiskluzná dlažba na terasu: Proč je důležité pečlivě zvážit stupně protiskluznosti?
Proč je 2cm keramická dlažba pro terasy v patře a balkony tím nejlepším řešením?